f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

15 квітня – Всесвітній день мистецтва та Міжнародний день культури

17.04.2024

Щороку 15 квітня світ відзначає одразу два свята – Всесвітній день мистецтва та Міжнародний день культури. Вони нерозривно пов'язані між собою, адже культурна спадщина – це фізична пам'ять нації, її сукупний образ, історичний доказ її існування.

Катеринопільська територіальна громада

15 квітня 1935 року був прийняти міжнародний договір «Про охорону художніх та наукових установ та історичних пам’яток», який відомий як Пакт Рериху. На честь цього у 1998 році був заснований Міжнародний день культури, який покликаний ще раз підкреслити важливість усіх галузей діяльності культурного світу.


Ідея створення організованої охорони культурних цінностей належить видатному художнику і діячеві російської й світової культури Миколі Реріху, який вважав культуру головною рушійною силою на шляху до вдосконалення людського суспільства, бачив у ній основу єднання людей різних національностей і віросповідань. З ініціативою святкування цього дня виступила Міжнародна ліга захисту культури, яка піклується про захист та збільшення достатків культури, мистецтва, науки та релігії.

В 1931 році під час конференції у м. Брюгге Микола Реріх висловив пропозицію святкувати Всесвітній день культури і позначив основне завдання Дня – широкий заклик до краси і знання, нагадування людству про справжні цінності. 15 квітня 1935 року, напередодні Другої світової війни, у Білому Домі у Вашингтоні главами 21 держави був підписаний перший в історії міжнародний договір «Про захист установ, що служить цілям культури, науки і мистецтва, а також історичних пам’яток», названий на ім’я його творця «Пакт Реріха».

У рамках Пакту Реріх також запропонували і відмітний знак, яким передбачалося відзначати культурні об’єкти, які знаходяться під захистом, – «Знамено Миру», свого роду Прапор Культури. «Знамено Миру» – це біле полотнище, на якому зображені три дотичних амарантових кола: минулі, справжні і майбутні досягнення людства, оточені кільцем вічності. Цей знак носить міжнародний характер і зустрічається у творах мистецтва різних країн і народів світу з давніх часів до теперішнього часу. За задумом Реріха Прапор Миру має майоріти над культурними об’єктами як охоронець істинних духовних цінностей людства.

У Міжнародний день культури багато країн проводить різні святкування: концерти, виставки національних культур, конференції, музичні та поетичні вечори, тощо. У цей день піднімають Прапор Миру, вітають всіх працівників культури зі святом.

https://ksr.gov.ua/news/1618493205/