f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

З ДНЕМ НАРОДЖЕННЯ, МАРІЧКО!

08.04.2024

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Марія Миколайчук (8.04. 1941 - 1.02. 2023) - співачка, акторка, дружина Івана Миколайчука. Уже вдруге її день народження без неї...

Перші два-три роки по смерті Івана я кілька разів супроводжував Марічку в одвідинах Байкового цвинтарю. Перше, що робила вона, постоявши у скорбній зажурі побіля Іванової могили, запалювала свічку і вмонтовувала її у простір останнього прихистку свого коханого. Зітхала: "Тепер душа Івана тут...".

Запалю сьогодні свічку і, подивляючись в її огнисте око, прокажу стиха:

"Марічко, з Днем народження! Як Ви там, де Ви там? Чи бачитесь з Іваном? Вітання йому! А з Ніною Матвієнко? Може, й співаєте разом? От би послухати...".

Востаннє бачились з Марічкою за місяць до її смерті. 31 грудня 2022 року, разом з Романом Балаяном.

- Як жиється, Марічко? - Добре, слава Йсу!

Воно вже не добре було.... Одначе ж чарочку винця Марія Євгенівна підняла за Новоріччя - аби був щасливішим рік Новий, абись був… І щоби Марічка в нім була.

Балаян звично жартував, Марічка сміялась потихеньку. Роман товаришував з Іваном, в одній із його картин («Бирюк») Миколайчук працював співсценаристом. А Марічка співала ще в курсовій стрічці Балаяна, знімав він її кілька разів й потому. І в крайній його картині, «Ми є, ми поруч», Марія Євгенівна зіграла виразний епізод з бабусечкою з пташкою…

Спогади перервали вибухи - запрацювали наші зенітні ППО. Щоби якось відволіктись, я пішов гуляти невеличкою квартирою Миколайчуків. Уперше я побував тут ще 1980 року. Пригадую, запитав Івана, навіщо вони тут живуть, адже це не Київ зовсім, Чернігівська губернія. Миколайчук подивився на мене з іронією: «Не Київ? А нумо йдіть за мною!».

Узяв за руку і вивів на балкон. Показав на Лаврські бані у всій красі призахідного сонця.

- Я от сю картину не проміняю ні на яку іншу!

Нині та ж картина здригалась од вибухових звуків…

А в самій квартирі практично усе, як було за Івана. Фото Івана у кіноролях, фото Маріччині… Утім, світлин на стінах трохи додалося.

Ще трохи почаювали та й поїхали. Марічка видалася мені схожою на пташку зворушливу. На тоненькій гілочці дерева життя. Останнє, що сказав їй:

- Марічко, то ви тримайтесь на своїй гілочці, без діла не літайте! - Тримаюсь-тримаюсь. Аби тільки світ наш тримався. На таких людях, на таких талантах він і тримається, наш український світ.

Тільки сумно мені сьогодні, ой, як сумно.

Марічко, озвіться! Озивається. Ось сьогодні, Маріччин спів - із "Білого птаха з чорною ознакою": "Ой у світі величезнім Страшнаа битва була. Не одная стара мати Сина ся позбула...".

Веселіші нині пригадуються рідко.

MiraStudia Модерна Україна

8 квітня виповнилося б 83 роки Марії Миколайчук - чудовій українській співачці, фольклористці актрисі, народній артистці України, дружині Івана Миколайчука (1941-2023).

Народилася вона на Буковині. З дитинства мала гарний голос, який успадкувала від батька. Любила співати буковинські пісні.

Зі своїм майбутнім чоловіком Іваном Миколайчуком познайомилася, коли їм було по 16 років, побралися у 21.

Після закінчення Чернівецької музично-драматичної студії при театрі імені Ольги Кобилянської грала на сцені цього театру Марія Миколайчук не розчинилася у славі свого знаменитого чоловіка, розкрила свій пісенний талант.

У 1961 почала співати в хорі імені Григорія Верьовки.

Велику популярність здобуло вокальне тріо "Золоті ключі" у складі Марії Миколайчук, Ніни Матвієнко і Валентини Ковальської. Ініціатива створення тріо належала Івану Миколайчуку. За словами музикознавців "це тріо унікальне, де три голоси не просто гармонійно злилися, а ніби розчинилися один в одному, творячи гімн українській пісні".

Тріо "Золоті ключі" отримало свідоцтво Книги рекордів України, яке засвідчує рекорд у найбільш тривалому акапельному виконанні українських пісень, а в Національному центрі народної культури "Музей Івана Гончара" відбувся творчий вечір, присвячений 50-річчю від часу створення тріо. Марія Миколайчук співпрацювала з Київською кіностудією імені О.Довженка. Своїм чудовим сильним голосом вона неодноразово озвучувала спів жіночих персонажів у кінофільмах. Сама знялася у фільмі Юрія Іллєнка "Білий птах з чорною відзнакою". У складі тріо знімалась у фільмах і телестрічках: "Пропала грамота", "Дівочі мрії", "Тріо "Золоті ключі"".

Альбом "Прощаюсь, Ангеле, з тобою" Марія Миколайчук присвятила коханому чоловіку, упорядкувала книгу "Сценарії" Івана Миколайчука.

"Не минає і дня, аби я не згадала про Івана. Він подарував мені таке життя, про яке я не могла й мріяти. Було нелегко, але іншого життя для себе ми не хотіли. І досі, коли мені важко, я звертаюся подумки до нього. Він був надзвичайно хорошим чоловіком, геніальним актором та справжнім патріотом своєї держави, яку любив понад усе".

1 лютого минулого року вони зустрілися.

Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

"Сім струн я торкаю. Співає Марія Миколайчук":

https://www.youtube.com/watch?v=8tXyBRev35Q

https://www.facebook.com/mirastudia.ua