f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

«МИ СПІВАЄМО ЦІ ПІСНІ ВЖЕ ТРИСТА ЛІТ…»

05.04.2024

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

У Синій залі Будинку кіно учора, 3 квітня, відбувся концерт народних музик. Головною зіркою вечора був Юрій Фединський - бандурист і композитор, родом із Америки (себто США), який чверть століття тому приїхав на батьківщину своїх предків і поселився у селі Крячківка, що на Полтавщині.

Концерту передував показ фільму «Дух свободи. Історія однієї мандрівки» (TDK Media) режисера Максима Кушніра, у якому і йшлося про незвичайних музик та їхні мандрівки Україною і Зарубіжжям. Картина дебютна для Максима, вона не без недоліків, але це точно не фальш-старт: стільки любові і стільки щирого бажання познайомити світ із перлинними надбаннями нації. Тими самими надбаннями, які нині так прагнеться знищити рашистським мікроорганізмам.

Співали і грали (біля десятка виконавців!) на старовинних інструментах - кобзі, лірі, та навіть гітарі. Усе це, зрештою, співочий хор «Древо» з отого самого села Крячківка (нині Лубенського, а донедавна Пирятинського району). Селу вже три сотні літ, і, як сказала, одна із виконавців, «співаємо ці пісні вже триста років». І справді, це пісні, народжені ще за Козаччини, вони й оспівують звитяги того часу, в них чар тієї доби. Про це ж говорять навіть прізвища.

- А як ви прозиваєтесь?- звертаюсь я до двох славних жіночок, які щойно виспівували «ой, ви хлопці, хлопці-запорожці!..».

- Я - Ніна Рева, а це - Надія Роздобара.

- Як, ще раз повторіть! - Роздобара… Бари-бари-роздобари! - сміється жіночка. -

Так це козацьке прізвище!

- Козацьке, яке ж іще…

Підходжу до Юрія Фединського, який говорить, що в Україні вже половину свого життя (йому 48, з них 24 - в Україні). Оселився в Крячківці, з дружиною надбали вже п’ятеро діточок. Найменшенька дівчинка, Квітослава (їй біля двох рочків) усе бігала біля музик, і навіть щось у мікрофон говорила (див. фото).

https://www.facebook.com/photo?fbid=25960471003552114&set=pcb.25960475650218316

Фединський займається не просто народним співом (і досяг тут дуже високого рівня, треба бачити, з яким натхненням і якою майстерністю виконує він пісні, як вібрує й голубиться в його руках кобза!), він заснував кобзарський цех у Крячківці, він досконало вивчив народні інструменти, весь огром кобзарської культури, нерозривно пов’язаної з часами Козаччини… На фото: Синій зал БК - Квітослава і Юрій Фединські, співочий хор «Древо».

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach

Сергій Борденюк

Голова НСКУ

Максиме, Ваш Фільм житиме, бо у ньому є неймовірний американський українець - Мега Герой пан Юрій, і є Ваше креативне серце, Максиме!

Все інше згодом додасться.

Дякуємо Вам та усім учасникам за чудовий громадянський творчий захід!