f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

УКЛІН СЕРГІЮ ПАРАДЖАНОВУ

21.03.2024

Валентина Слобода

членкіня Правління НСКУ

Арт-директор у Дніпровський Будинок мистецтв

В нашому Будинку мистецтв відбувся захід з нагоди столітнього ювілею видатного всесвітньовідомого митця Сергія Параджанова. Шанувальники кіномистецтва, студенти, мистецька громадськість зібрались щоб доторкнутися до його образного світу, переглянути кіноуривки, поринути в створену ним атмосферу міфу, романтики і краси.

Але жодного заходу, жодного фільму не вистачить, щоб розповісти про цю унікальну особистість, самобутнього кінорежисера, сценариста та художника, містифікатора та автора ексцентричних витівок. Як відомо: «Параджанов – це більше ніж легенда про Параджанова». Про початок сповістили звуки трембіт, цього голосу полонин, що є природною частиною життя гуцулів. Згадали життєві перипетії і творчі пошуки Параджанова-кіномитця, знову співпереживали за кохання Івана і Марічки, цих гуцульських Ромео та Джульєтти, милуючись магією кінокадрів «Тіней забутих предків». Аплодували фотофільму Юрія Гармаша, де з кожної світлини очі Сергія Параджанова неначе дивились в очі кожного глядача. Студентка фахового мистецько-художнього коледжу Арина Шрамченко співала улюблену режисером «Вербову дощечку», яку з екрану підхопив сам Параджанов. А народний аматорський ансамбль троїстих музик Голубівського сільського Будинку культури «Хлопці з Голубівки» (керівник Сергій Немченко) нагадав атмосферу українського весілля, продовжуючи кіносцену весілля з «Тіней…».

Свято продовжилось у відтворенні отриманих емоцій і вражень у імпровізованій творчій майстерні: хтось малював, хтось фотографував, хтось обговорював твори учасників Всеукраїнської виставки пастелі, молоді поети Анна Щербак і Олексій Гордєєв із Харкова читали власні вірші.

Неповторний талант Сергія Параджанова надихав і спонукав пробувати власні сили в своїх творчих пошуках.

За півроку до смерті Сергію Параджанову було присвоєно звання народного артиста Української РСР, а в 1991 році він посмертно став лауреатом Національної премії України імені Т.Г. Шевченка як режисер-постановник фільму «Тіні забутих предків». І тільки цього року, 9 січня, в день сторічного ювілею митця, Національна комісія з реабілітації посмертно зняла з Параджанова всі обвинувачення. Сам режисер говорив: «Час великодушний і справедливий — він очищає пам'ять, знімає наклепи та образи з засуджених, воскрешає забутих, судить неправедних”.

ЩИРА ПОДЯКА усім, хто взяв участь у заході, і тим самим зробив уклін таланту Сергія Параджанова.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100010583408683