f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

«ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ НСКУ У ПЕРШІ 100 ДНІВ З НОВООБРАНИМ КЕРІВНИМ СКЛАДОМ»

11.02.2024

Доповідь на ІІІ засіданні Секретаріату НСКУ 30.01.2024

Шановні колеги: члени Секретаріату, Ревізійної комісії, Голови комісій НСКУ, запрошені! Як наголошував і раніше, поточний стан справ неможливо вирвати з контексту воєнного стану, ще більш глибоко усвідомлюючи місію національного кінематографу як засобу протидії ІПСО російської пропаганди, на підступну діяльність якої, ворог зараз спрямовує в рази потужніші ресурси, ніж до моменту широкомасштабного вторгнення. Минуло трохи більше, як 100 днів діяльності НСКУ з новообраним складом керівних органів.

26.01.2024 року Мінюст, нарешті, провів реєстрацію демократично обраних Голови, сформованого складу Секретаріату та Правління Національної спілки кінематографістів України – «суб’єктом творчої діяльності у сфері культури і мистецтв, яка здійснює свою діяльність на території України на засадах самоуправління у відповідності до конституції України, Закону України «Про культуру», «Про професійних творчих працівників та творчі спілки», податкового та цивільного кодексу України». Наймасовіша галузева кіноорганізація – «незалежна у своїй статутній діяльності від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, політичних партій та інших громадських організацій». Увесь цей проміжок часу ми діяли з необхідністю виявляти активну громадянську позицію, реально захищати професійні інтереси кіноспільноти, відповідально відстоюючи перед державою конституційне право її представників на відповідну фахову діяльність, до якої вони прагнули, починаючи з навчання у профільних кіновузах, де у майстернях студентам закладався кінокод матриці – справи усього життя.

26.01.2024 року Секретаріат НСКУ у своїй Заяві висловив принципове ставлення щодо підтримки більшості вимог, задокументованих у Зверненні кіноспільноти, які ми ініціювали досі і підтримуємо нині. За винятком однієї, «яка стосується відмови від запланованих на 2024 рік, на підтримку кінематографії, бюджетних коштів та негарантованого перенаправлення на потреби Сил Оборони. Ми вважаємо: кінематограф, у всій множині своїх проявів, це теж Сили Оборони. Спілка вимагає проведення прозорого конкурсу на посаду нового голови Держкіно України і членів Ради з державної підтримки кінематографії. Так само ми за вироблення, за найактивнішої участі експертного середовища, громадськості в цілому, нового проєкту Стратегії розвитку кіно. Доцільно не відмовлятися від бюджетних коштів на потреби кінематографістів, особливо молодих, зброєю яких і є кінокамера, а блокувати розподіл коштів до моменту призначення нового керівництва Держкіно та складу Ради з державної підтримки кінематографії».

Незмінною залишається офіційна позиція НСКУ щодо причин несприйняття проєкту Стратегії розвитку кіно в Україні від Держкіно та колективне підписання Заяви за участі майже усіх Секретарів. В результаті її проголошення – відтермінування розгляду й затвердження на Кабміні.

30.01.2024 року в Шостому апеляційному адміністративному суді на засіданні за позовом Національної спілки кінематографістів України до Кабінету Міністрів України щодо визнання незаконним продовження повноважень Ради з державної підтримки кінематографії до закінчення воєнного стану було відкладено (після задоволення позову на попередньому засіданні) розгляд справи до повідомлення про справу та апеляційну скаргу КМУ одного із відсутніх на засіданні членів Ради, якого висувало Держкіно, а тепер «не надає інформацію про нього і десь її загубило».

НСКУ разом з юридичною підтримкою реагуватиме «на таке саботування процесу, що виникає через неправомірні дії Держкіно».

Наступне судове засідання призначено на 12 березня.

Гордимося причетністю НСКУ до історичної події. У результаті звернення Голови НСКУ до Голови Верховного Суду України з проханням щодо відміни приговору та зняття судимості з Сергія Параджанова, виголошеного півсторіччя тому, Комісія з питань реабілітації прийняла справедливе рішення про зняття безпідставних звинувачень С.Й.Параджанова. Про це офіційно повідомив кіноспільноті 09.01.2024 року на урочистому заході у Будинку кіно колишній 3політв’язень, Заступник голови Комісії з реабілітації жертв політичних репресій Й.Зісельс, який активно співпрацює з НСКУ.

За звітний період проведено три засідання Секретаріату та І Пленум Правління НСКУ. Сформували перелік робочих комісій, кожну з яких, переважно, очолили Секретарі НСКУ:

 • Комісія з прийому до членів Спілки Станіслав Сукненко
 • Комісія по координації діяльності з мистецькими науковими і громадськими інституціями та законодавчих ініціатив Сергій Тримбач
 • Комісія по співпраці з державними та законодавчими органами влади Андрій Дончик
 • Комісія з молодіжної політики Дмитро Томашпольський
 • Комісія з міжнародних зв’язків Юлія Сінькевич
 • Комісія з грантової та благодійної діяльності Ольга Бесхмельниціна
 • Рейтингова комісія Олександр Шпилюк
 • Комісія з інформаційної політики Валерія Іваненко
 • Комісія із зв’язків та підтримки кінематографістів-військовослужбовців й волонтерства Дмитро Лінартович
 • Комісія із захисту авторських прав Володимир Гронський
 • Комісія сприяння кіноаматорському руху Юрій Ріпенко Рада кінематографістів-ветеранів Георгій Давиденко
 • Комісія з історичної спадщини Лариса Брюховецька
 • Комісія з кіноосвіти Дмитро Сухолиткий-Собчук
 • Комісія сприяння популяризації вітчизняного кіномистецтва, шефська діяльність Володимир Тихий
 • Комісія соціального захисту Вікторія Слопіцька
 • Комісія з питань технічного забезпечення діяльності Спілки Олег Маловіцький
 • Координаційна рада територіальних осередків НСКУ Валентина Слобода

Проводиться робота по формуванню складу кожної з них та опрацювання положень.Наголошую на проханні до Приймальної комісії (голова С. Сукненко) щодо надважливої оперативної діяльності по процедурі прийому, навіть зважаючи на 4 розробку реформаторських пунктів, що націлені на спрощення формальностей при вступі до Спілки, що звісно, не суперечить Статуту.

Започатковано на засіданнях Секретаріату поступовий процес інформування про роботу, а відтак і періодичної звітності очільників кожної з комісій.

Затверджено, згідно Статуту, два Заступники Голови НСКУ:

С.Тримбач – Заступник з творчих питань, та Д.Томашпольський – Заступник з розвитку проєктів НСКУ.

Зроблені оргвисновки щодо кадрового складу, який відповідає за підготовку та проведення засідань Секретаріату та Пленумів Правління.

Проведено розширену конференцію з очільниками Координаційної ради та осередків НСКУ, де обговорили нагальні творчо-організаційні питання співпраці з центральним органом та узгодили формування робочих планів Одеського відділення й кожного з осередків на місцях.

Дякую нашим колегам: В.Слободі (Дніпро), Я.Лупію, М. Багрій-Шахматовій, Є.Женіну (Одеса), З.Алфьоровій (Харків), Ю.Яковині, О.Терешкун, М.Бушан-Вайно (Івано-Франківськ), Г.Білошпицький (Вінниця), В.Герасимлюк (Луцьк), В.Майборода, І.Шурпан (Житомир), С.Кочкарьова (Запоріжжя), В.Бикодир (Херсон) та представникам інших осередків.

Робочі зустрічі з територіальними осередками НСКУ стануть систематичними.

Професійні гільдії НСКУ повинні запрацювати, переглянути свої статутні положення, ініціюючи пропозиції щодо захисту прав своїх членів. Почала діяти у цьому плані Гільдія кінооператорів, члени якої нещодавно обрали очільником Я.Пілунського та новий склад Правління. Секретар НСКУ О.Бесхмельниціна виявила ідею створення Асоціації документального кіно Спілки і вже почалася організаційна робота. Це актуальна і надзвичайно важлива тема, особливо, у нинішній період.

Творчі заходи є основною складовою діяльності Спілки. За 100 з лишком днів у Будинку кіно НСКУ відбулося близько 80-ти творчих заходів, які, звісно, потребували копіткої роботи щодо задумів, підготовки та реалізації. Назву лише кілька з них: резонансі вечори з нагоди 100-річного ювілею С. Параджанова та 95-х 5 роковин від Дня народження М. Мащенка, фантастичний кіномарафон «Наш ілюзіон», вечір пам’яті В. Хмельницького, презентація номерів журналу «Кіно- Театр», низка творчих вечорів Олега Бійми, захід з врученням премії ім. Ф. Соболєва з переглядом документального фільму «Крихка пам’ять», вечір приурочений до 130-ліття основоположника української операторської школи Д. Демуцького, зустрічі зі знімальними групами, конференції, систематичні творчі івенти "Кінотерапії», кіноклуб студентів Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого, покази студентських робіт кіновузів, аналітична серія діалогів з істориком Ігорем Гиричем, презентація ігрового фільму «ШТТЛ» та сприяння проведенню допрем’єрного показу «Як там Катя?» та інші.

За ініціативи Заступника Голови НСКУ Д.Томашпольського запроваджено та офіційно оголошено заснування щорічної професійної Премії імені Сергія Параджанова, якою нагороджуватимуть до дня народження Митця. Переможців демократично визначатимуть Гільдії НСКУ. Здавалось би, ця ідея витала на поверхні увесь період Незалежності, але реалізуватись має нагоду тільки через три десятиліття.

В контексті проголошеного ЮНЕСКО 2024 – роком Сергія Параджанова проводиться робота керівництва Спілки з представниками посольства Вірменії в Україні, посольства Грузії в Україні та Спілкою вірмен в Україні щодо заходів протягом року по відзначенню Ювілейного року.

Знаковою у сенсі розширення міжнародних контактів була зустріч, за ініціативи члена Спілки В.Запорожченка, Голови НСКУ з одним з керівників American Society of Cinematographers Тьеррі МакКарті).

Починаємо звикати до заповнених та переповнених залів Будинку кіно. Вдячний найактивнішим колегам: С.Тримбачу, С.Сукненко, Д.Томашпольському, Р.Балаяну, Л.Брюховецькій, А.Шпилюку, В.Іваненко, Б.Вержбицькому, Г.Криворчук, В.Вітеру, В.Слободі, Я.Лупію, відділу творчих програм, прес-центру, штатним працівникам Будинку кіно та його керівнику Д.Кожемі, партнерській молодіжній організації «Шмальгаузен».

Будемо урізноманітнювати та осучаснювати за форматом відповідні акції із залученням, перш за все, молодих кінематографістів та глядачів. Це активно пропонує Комісія з молодіжної політики (Голова Д.Томашпольський). Поряд з відродженням дієвості професійних гільдій Спілки, робота по реальному залученню молоді у життєдіяльність НСКУ є надважливою. Комісія зазначає початковий результат: «молодіжна кіноспільнота, що активно формується у цьому контексті під назвою – «КіноЦЕХ». Наразі до проєкту долучилися декілька сотень молодих кінематографістів. Опрацьовуються перші акції: лабораторія сценаристів, обговорювання студентських фільмів, учбові акторські кастинги та пітчинги, виставки, брейншторми, а згодом задумано «багатофункціональний фестиваль студентського кіно, свято творчої молоді усіх видів мистецтв – кіно, музики, образотворчого мистецтва, літератури. За участі молодих філософів, психологів, журналістів.

Отже, створення умов для творчої реалізації молоді та розвиток професійних гільдій і асоціацій – мають стати головними векторами розвитку діяльності НСКУ». Проводиться системна робота зі студентами кіновузів, зокрема, Київського національного університету культури і мистецтв, які проходять практику у Будинку кіно НСКУ.

Глядачі та члени Спілки вдячні кінодистриб’юторській компанії «UFD» за партнерське надання для демонстрації кращих фільмів світового кінопрокату. Це – відновлення надзвичайної акції підтримки у сучасних умовах.

У результаті візиту керівництва НСКУ до двічі Оскароносної компанії Filmotechnic та переговорів з провідною у Європі компанією Patriot Rental заплановано незабаром провести у Будинку кіно виставку – презентацію знімальної та стабілізуючої техніки під назвою «Незламна кінотехнологічна Україна».

Маємо позитивний результат щодо отримання гранту «USAID», за що дякуємо, зокрема, Ю. Сінькевич – Голові комісії з міжнародних зв’язків.

Комісія з грантової та благодійної діяльності (Голова О. Бесхмельниціна) ефективно опрацьовує можливості конкретного залучення вітчизняних та зарубіжних грантів по сприянню діяльності НСКУ. Ініційовано проведення робочих зустрічей та підписано Меморандуму з освітньою онлайн платформою «Projector», яка береться спільно з НСКУ розробити айдентику Спілки.

Без запровадження сучасної комунікаційної політики та предметного втілення, обмеженість інформування громадськості щодо діяльності Спілки буде продовжуватись. Зрозуміло, що тут, окрім бажання, ініціатив, фаховості, потрібні кошти. Попри це, вже є певні напрацювання та бачення перспективи у Комісії з інформаційної політики (голова В. Іваненко) по налагодженню співпраці з різноманітними медіа. Потреба у комунікації Спілки існує і щодо європейських та світових професійних Асоціацій, Спілок, кінофестивальної політики.

Необхідно осучаснити роботу прес-центру, включно з оновленням сайту та підходів щодо оперативного формування і різнопланового розповсюдження інформації.

За участі Ревізійної комісії (голова Є.Плесконос) розпочинається процес обліку та аудиту матеріальних й фінансових засобів за попередній період. Впевнений, що дієва попереджувальна робота нинішнього складу Ревізійної комісії в контексті необхідності дотримання членами НСКУ положень Статуту щодо можливих недоброчесних проявів підриву цілісності, намагання зазіхань на власність Спілки постійно знаходитиметься у центрі уваги Голови та членів Комісії.

Маємо з особливою увагою поставитись до діяльності Комісії по роботі з ветеранами (голова Г.Давиденко). Відновлює роботу Комісія з соціального захисту (голова В.Слопіцька).

Збільшені прозорі й відкриті надходження від оренди офісних майданчиків, конференц та переглядових залів сприяють можливості функціонування Будинку кіно у непростий зимовий період та базовому фінансовому забезпеченню штатного персоналу, що, звісно, потребує оптимізації. Ці питання, як і стан господарської частини Будинку кіно, безпосередньо перебувають під відповідним контролем адміністративних працівників на чолі з керуючим.

Вдалося сплатити значну заборгованість за комунальні послуги Спілки за попередній період.

Започатковано робочі консультації щодо поступового переоснащення технологічної інфраструктури у Будинку кіно. Сформовано робочий план по гостроактуальній заміні звукового обладнання у Червоній залі, відтак і у Синій. Ініціюємо по співпраці з Довженко-Центром визначення переліку фільмів з національної культурної спадщини, які потребують реставрації.

У НСКУ плануються та проводяться заходи з військовослужбовцями (зокрема, через прес-центр ТРО України ЗСУ) та проєктом «Кіно заради Перемоги» з морально-психологічної підтримки ЗСУ. Нещодавно у Будинку кіно проведено масштабну фотовиставку прес-центром ТРО ЗСУ. Голова комісії по співпраці з військовослужбовцями Д.Лінартович активізує роботу з комунікації, зокрема з воїнами-кінематографістами та членами родин попри об’єктивну зайнятість на службі.

Все це – лише частина проведеної діяльності та прогнозованих намірів з часу обрання нових керівних органів Спілки й оновленого персоналу Будинку кіно. Далі – буде.

Закликаю колег не тільки очікувати та доброзичливо сприймати певні звершення, а й щиро брати участь у їх ініціювання та консолідованій реалізації. З повагою, завжди відкритий до спілкування, дискусій, співпраці у будь-якому форматі.

Голова НСКУ

Сергій Борденюк