f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

В ТАЛЛІННІ. З ПАРАДЖАНОВИМ...

06.02.2024

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Прибув до Таллінна, у столиці Естонії відбудеться ретроспектива фільмів Сергія Параджанова. У програмі чотири повнометражних фільми ("Тіні забутих предків", "Саят Нова", або ж "Колір гранату", "Легенда про Сурамську фортецю", "Ашик-Керіб") і дві короткометражні стрічки - "Київські фрески" і "Арабески на теми Піросмані".

Сьогодні, 6 лютого, в кінотеатрі Artis, показ "Тіней...", з моїм вступним словом. Завтра, 7 лютого, там само моя лекція про творчість Параджанова, з показом Київських фресок і "Арабесок...". Приходьте, хто зможе!

Організатори Ретроспективи - Тетяна Мюльбайєр і Артур Вебер / Artur Veeber, це кінопросвітницька компанія MTU OTAKU, за що їм величезна подяка. Дивуються, що я відповів згодою на приїзд за екстремальних умов подорожі - 36 годин автобусом, у моєму-то, мовляв, віці. А який у мене вік? Параджанов у свої 100 літ мандрує світом, що вже мені говорити?

А якщо серйозно, моя згода пояснюється просто. По- перше, Параджанов, кумир мій і мого покоління ще зі студентської лави. По-друге, Естонія і естонці, які так допомагають нам, українцям, і так підтримують у нашому лихолітті.

Дорога була, по- своєму, цікава. До прикладу, заїхали в Латвію і майже одразу уперлись в довжелезну колону бензовозів. Стоп, машина, це, кажуть, страйк водіїв з якогось там приводу... Еге, так можна і цілісінький день простояти. Водії нашого автобусу рушили, за навігатором, шукати іншої дороги. Заїхали в якісь нетрі, сільська місцина, дивитись на неї мені було цікаво - пригадались колись улюблені романи латвійських письменників, Йонаса Авіжюса, до прикладу...

Й нікого навкруги. Нарешті трапився фермер, на тракторі. Пояснив, як виїхати на іншу дорогу: отак, отак, потім повз цвинтар... Почувши про цвинтар, я зрозумів: виїдемо. Пригадав Параджановську "Сповідь" - як у Тбілісі зруйнували кладовище і душі колись померлих родичів прийшли до Параджанова... А тут душі латвійців нам поможуть. І помогли, виїхали на чисте дорожне плесо, у Ригу прибули вчасно, за графіком.

Сергій Параджанов точно супроводжує мене у цій мандрівці.

На фото: старий Таллінн сього ранку; прохолодно і сиро, але все' дно чудесно.

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach