f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Згадуємо видатного українського кінорежисера Миколу Мащенка

15.12.2023

MiraStudia Модерна Україна

12 грудня 94 роки тому народився Микола Мащенко - видатний український кінорежисер, письменник, сценарист, народний артист України, Шевченківський лавреат, володар багатьох нагород, зокрема, за фільм "Овод" - ордена Командора від Президента Італії (1929-2013).

Він здобув світову славу як режисер-постановник багатьох відомих фільмів, створив два десятки стрічок, видав 7 книжок прози і спогадів, 15 років очолював кіностудію імені О.Довженка, був фундатором Академії мистецтв України, започаткував кінофестиваль "Молодість".

"Людина якогось осяйного темпераменту. На знімальному майданчику він був - сама вимогливість, його боялись, його команди виконували без обговорень. Та як тільки зйомка завершувалась поставав інший Мащенко - ніжний і щедрий друг, іскрометний тамада в застіллі, людина карнавального штибу.", - Сергій Тримбач (@Sergiy Trymbach).

Його улюбленими акторами були Іван Миколайчук і Кость Степанков.

Народився майбутній режисер в с.Мілуватка (нині - Луганщина). Його мама вийшла заміж у 16 років за чоловіка з трьома дітьми, після загибелі якого вдруге вийшла заміж за чоловіка з чотирма дітьми і народила троє дітей - виховала всіх десятьох. Микола Мащенко дуже любив свою маму, присвятив їй свою першу книжку "Зоря для матері" і новелу "Осіння дорога до мами", за якою було знято фільм. Мама режисера завжди першою дивилася його нові фільми, хоча в актори Микола Мащенко "пішов" всупереч материнській волі і своїх братів.

Навчався на акторському факультеті Харківського театрального інституту. Працював спочатку асистентом режисера, згодом - режисером-постановником.

На головні ролі у своїх фільмах Микола Мащенко брав невідомих акторів. він умів знаходити таланти.

Над останньою великомасштабною роботою - фільмом "Богдан Зіновій Хмельницький" за трилогією Михайла Старицького Мащенко працював 12 з половиною років.

"Свідомий свого покликання, Микола Мащенко безперервно творить себе і світ навколо себе. Радісно бути його друзями - непросто бути біля нього. Він з таких людей, які додають цьому світові багатства своєї буйнющої і перекірливої натури, він з когорти майстрів, які вміють утверджувати і вирощувати, він з когорти будителів і шукачів. Над людиною стоїть сонце нею сподіяного добра для інших людей. Над Миколою Мащенком – сонце високе і непогасне. Воно освітлює йому такі дороги в майбутньому, які будуть співмірні набутому досвіду й молодечій зухвалості його таланту.", - сказав Іван Драч про Миколу Мащенка.

Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

https://www.facebook.com/mirastudia.ua

https://www.youtube.com/watch?v=NunlXYikQNo

фільм Комісари

https://www.youtube.com/watch?v=cWPGPr9LPvQ

фільм Іду до тебе

https://www.youtube.com/watch?v=k91c9V0MXAE