f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ПРО ПАРАДЖАНОВА… РЕАБІЛІТАЦІЯ

07.12.2023

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

6 грудня відбулася зустріч членів комісії з відзначення 100-літнього ювілею СЕРГІЯ ПАРАДЖАНОВА (ювілейна дата вже близько - 9 січня) з визначним громадським діячем, правозахисником, дисидентом (за радянських часів) Йосифом Зісельсом. У зустрічі взяли участь члени комісії - новообраний голова Національної спілки кінематографістів Сергій Борденюк та секретарі НСКУ Андрій Дончик і Сергій Тримбач.

Головною темою розмови була юридична реабілітація Сергія Параджанова. Як відомо, видатний кіномитець був заарештований (днями сумний «ювілей» - 50 літ арешту, 17 грудня 1973 року) і відданий під суд за сфабрикованими звинуваченнями, з порушеннями процесуальних норм, не кажучи про моральні. Які там норми і які закони, коли високе партійне і кагебешне начальство дало відповідну вказівку…

Пан Йосиф, який є членом Національної комісії з реабілітації (функціонує при Українському інституті національної пам’яті) розповів про наявність деяких складнощів щодо юридичної колізії реабілітації у даному випадку і запропонував план дій, які дозволять - нарешті, через стільки років! - прийняти обгрунтоване і, що головне, справедливе рішення про зняття ганебного клейма, яким колись «нагородили» кінорежисера. За те тільки, що не приховував своєї нелюбові до радвлади, закликав «вирити могилу соцреалізму» і «вигнати червоних комісарів з кіно», одверто і публічно говорив про утиски свободи творчості.

Керівництво Спілки дуже вдячне Йосифу Зісельсу і прагнутиме реалізувати запропонований ним план дій.

На фото: учасники зустрічі Йосиф Зісельс, Сергій Борденюк, Андрій Дончик, Сергій Тримбач