f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Прес-реліз про відзнаку 50-річчя Будинку кіно НСКУ

12.11.2023

11 листопада п.р. Національна спілка кінематографії України запросила спілчан та шанувальників кінематографії до Червоної зали для участі в урочистості, присвяченої 50-річному ювілею Будинку кіно.

Вранці ворожі ракети атакували Київщину та столицю. ЗСУ відбили атаку, але повітряна тривога тривала ще кілька годин. Все одно до Будинку кіно прийшли люди, щоб згадати або дізнатись про відомий у Києві український центр кінематографії.

Вечір розпочався з демонстрації відео монологу видатного українського поета, громадського та державного діяча Івана Федоровича Драча. Документально відео ввібрало історичні події, які гартували незалежність України, за участю українського письменства. Іван Драч, як один з найбільше активних патріотів, в оточенні провідних українських літераторів, розповідав про доленосні дії творчої інтелігенції, серед якої були і кінематографісти України. Короткий, але акцентований виступ на той час голови НСКУ Михайла Белікова, підкреслив вагомий внесок кінематографістів на початку 90-х, і саме Будинок кіно надав можливість проводити вкрай важливі зібрання національного активу за відомою адресою вулиця Саксаганського, 6. Під час монтажу відео відомий режисер Олег Бійма використав спогади Івана Драча про кінематографічну роботу, про безпосередню фундаментальну творчість у створенні кіносценаріїв, про становлення української кінематографії в 60-і роки. Для кінознавців це найцікавіша пора злету українського поетичного кіно.

У виступі голови Спілки Сергія Борденюка пролунала вдячність до присутньої аудиторії, яка не дивлячись на небезпеку, знайшла можливість присвятити свій час Будинку кіно. Разом присутні хвилиною мовчання вклонились героям оборони України.

Відомий кінознавець Сергій Тримбач нагадав, що у Синій залі є меморіальне місце, відзначене табличкою «Іван Драч». Творча дружба Сергія Тримбача та Івана Драча утримує багато цікавих і важливих фактів для української кінематографії.

Шановні спілчани та постійні кіноглядачі з задоволенням зустріли давнього знайомого відомого діяча української кінематографії Аліка Шпилюка. Він веде у НСКУ свій цикл кінопрограм "Мистецькі фільми у Будинку кіно" з використанням перших призерів всесвітніх кінофестивалей. Його відеоанонси налаштовують кіноглядачів на календар відвідувань Будинку кіно. Алік Шпилюк так уклав перелік подій під час ювілею Будинку кіно, щоб він був співзвучний настроям людей. Увертюрою прозвучав анімаційний фільм "Маріуполь. Сто ночей" та ігрова картина "Валерія виходить заміж", яка вже визнана міжнародними кінофестивалями.    

Сюрпризною подією від Аліка Шпилюка було знайомство кіноспільноти з актрисою – виконавицею однієї з головних ролей Дарією Творонович у фільмі «Валерія виходить заміж». Вона знайшла кілька хвилин для знайомства з аудиторією, розповіла про фільм, залишила приємне враження і терміново відбула на спектакль.

Кінопрограма розпочалась з виступу Андрія Палатного, продюсера фільму «Маріуполь. Сто ночей». Він розповів про створення фільму, про творчу групу, режисера Софію Мельник. Анімаційний фільм «Маріуполь. Сто ночей» розповідає історію маленької дівчинки, що прокидається від вибухів 24 лютого 2022 року та намагається знайти когось живого в палаючому місті. Прототипом головної героїні фільму була Аліса, чотирирічна дівчинка, що залишалася в оточеному Маріуполі протягом всього часу облоги, вона також перебувала на «Азовсталі» в останні тижні захисту міста. Коли рашисти дозволили евакуювати цивільних з території заводу, Алісу відділили від її мами.

https://docudays.ua/2023/movies/docu-korotko/mariupol-sto-nochey/.

https://www.youtube.com/watch?v=7YlUT11Vh8E&t=1s

Згодом розпочалась демонстрація фільму «Валерія виходить заміж» - лауреата міжнародних кінофестивалів.

Ізраїльсько-українська драма отримала дві головні нагороди кінофестивалю в Сантьяго

Ізраїльсько-українська драма "Валерія виходить заміж" режисерки Міхаль Вінік здобула нагороду за Найкращий фільм на 19-му Міжнародному кінофестивалі в Сантьяго (Чилі). Ця стрічка днями стала одним з переможців Одеського кінофестивалю.

https://life.pravda.com.ua/culture/2023/08/29/256212/

https://www.youtube.com/watch?v=bXpMmI8ZPVo&t=3s

Прес-служба НСКУ