КІНООПЕРАТОР ВАЛЕРІЙ БАШКАТОВ (1940 - 2005)
07.08.2023
Sergiy Trymbach
НСКУ, Українська кіноакадемія
Цього літа, у червні, БАШКАТОВУ виповнилось би 83 роки. Одначе вже 18 років, як його немає серед нас. Видатний, без перебільшень, кінооператор, життя якого зламалось у 90-ті, коли кількома ударами перебили хребет кінематографу...
ВАЛЕРІЙ БАШКАТОВ надзвичайно відчував простір, магію його впливу на часову субстанцію, на сприйняття часо-простору у відчуттях людини. У фільмі "З НУДЬГИ / СКУКИ РАДИ" (1968) режисера Артура Войтецького, людина чавиться тим простором, губиться в ньому, не може зібрати себе як таку...
У "ТРОНЦІ" (1971), за романом Олеся Гончара (і це краща, на мою думку, екранізація творів письменника), того ж А.Войтецького, степ сам по собі живий, він дихає, одначе у тому диханні вже чується атомний передчорнобильський скрип коси самої смерті.
І ще фільми з Войтецьким - за Чеховим: "Оповіді про любов" (1980) та "Історія одного кохання" (1981), де драматизм любовних стосунків чоловіка й жінки полягає в іншому - тісноті, ущільненості буття, в якому так важко почутися вільним і непокріпаченим: для самовиявлення, для любові (одну з кращих своїх ролей тут зіграла Лариса Кадочникова, яка цілком довірилась оператору і його камері).
Не випадково, що саме БАШКАТОВА покликав Леонід Осика у фільм "Увійдіть, стражденні!" (1987) - бо ж там піски, мало не пустеля і, за контрастом - оазис рукотворний. Протиставлення Культури, яка творить живий простір, і Цивілізації, яка той простір, і час з ним, коли не нищить - так машинізує, скорочує до розмірів метрів і міліметрів. Мисляча камера була в руках БАШКАТОВА, вона жила і мислила космічними категоріями...
Й потому були ще, з ОСИКОЮ, "Етюди про Врубеля" (1989) і "Подарунок на іменини" (1991), за Михайлом Коцюбинським. А далі - катастрофа кіно і безробіття. Безробіття такого Майстра!
Вічна пам"ять ВАЛЕРІЮ БАШКАТОВУ! Дивімось його фільми, робімо все, аби кіно, українське кіно більше не гинуло, разом з людьми, які його творили і творять.
На фото:
Валерій Башкатов, ліворуч, Леонід Осика - праворуч. У центрі Сергій Параджанов. У четвертого знайоме обличчя, але - але підкажіть, хто це? Як і хто автор знімка. Кадри з фільмів "З нудьги" (на пероні, в очікуванні потяга), "Тронка" (Маргарита Кошелєва, Армен Джигарханян), "Увійдіть, стражденні!", "Етюди про Врубеля" (у кадрі Світлана Князєва).
https://www.facebook.com/sergiy.trymbach
З нудьги
https://www.youtube.com/watch?v=qdqYFcoXtf4
Тронка