f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Вітаємо з днем народження відомого українського кінооператора Сергія Борденюка!

26.04.2023

Національна спілка кінематографістів України вітає заслуженого діяча мистецтв України Сергія Григоровича Борденюка з днем народження!

З ДНЕМ НАРОДЖЕННЯ, ДОРОГИЙ ДРУЖЕ!

Здоров"я, миру, добра і насолоди від творчості і життя! Хай і надалі береже тебе твій ЯНГОЛ-ОХОРОНЕЦЬ!

Борденюк Сергій Григорович - видатний український оператор народився у Чернівцях 26 квітня 1962 року... Хоча інший відлік років свого народження він веде від 1986 року...

У своїй книзі «Прості речі» Ада Миколаївна Роговцева так згадує той страшний і трагічний період у житті свого сина Кості Степанкова і оператора Сергія Борденюка: «Натоді Костя і оператор Сергій Борденюк були в армії, звідки їх направили знімати секретне кіно про Чорнобиль. На це ніхто не міг вплинути, до того ж ми тоді не усвідомлювали, що насправді відбувається. Хоча і Костя і Серьожа все розуміли, бо з перших днів бачили ліквідацію аварії на власні очі. У вільний час вони там також фотографували людей - від рядових до генералів.

Вертаючись до Києва проявляти та монтувати матеріал, хлопці завозили ті знімки у військовий госпіталь. І ось наприкінці червня вони поїхали провідати трьох ліквідаторів високого чину і подарувати їм фотографії. На одній із них Костик почав писати: «На довгу…» - і рука спинилась. А той чоловік, якому він підписував світлину, сказав: «Пиши, пиши, синку, - на довгу-довгу пам‘ять». Вже у вересні нікого з тих чоловіків, до яких вони приїздили, не було в живих…

Відомі всьому світу кадри реактора, знятого згори, - це відео Кості й Сергія. Іншого просто немає. Вони літали над пеклом, часто без масок… В лабораторії, де хлопці проявляли і монтували матеріал, за їхніми спинами завжди стояли два «особісти».

Того ж 1986 року завершену картину забрали в секретний московський архів, а решта матеріалу лишилася в архіві київському й мала бути викинута на смітник вже за часів незалежності, але, на щастя, одна добра людина врятувала унікальні кадри. Імена наших хлопчиків могли б бути вписані в історію кінодокументалістики, якби їхній фільм побачив світ. Можливо це колись таки станеться… То була велика трагедія і ще одна моя провина. Костину поїздку в Чорнобиль я спокутую хіба що на тому світі»…

«Та камера «Конвас», яку згодом не випустили із зони, рятувала мені життя, адже я весь час був за нею…, — згадує С. Борденюк.

Сергій Борденюк закінчив Чернівецьку середню школу № 24 де його класним керівником був відомий в Україні фізик, заслужений учитель України Пшенічка Пауль Францович.

У 1985 році з відзнакою закінчив кіно-операторський факультет КДІТМ ім. Карпенка-Карого (майстерня О.Прокопенка). Після закінчення інституту (під час служби у ЗС) з перших днів аварії на ЧАЕС у 1986 р. проводив зйомки ліквідації наслідків (має військові нагороди та відзнаки).

Професійну діяльність розпочав на Національній кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка. Перша повнометражна кінокартина «Все перемагає любов» — 1987 року (Реж. Мащенко, автор сценарію Олесь Гончар). Саме з цієї картини і розпочалася понад 30-ти річна співпраця оператора Сергія Борденюка з видатним вітчизняним кінорежисером Миколою Павловичем Мащенком. За роки роботи (1985-2015р.р.) на Національній кіностудії художніх фільмів ім. Довженка Сергію Григоровичу присвоєно кваліфікацію - «Кінооператор -постановник вищої категорії». Секретар Правління Національної спілки кінематографістів України (тричі обирався - з 2009 року по теперішній час), Голова Рейтингової комісії НСКУ, член Експертної ради Українського культурного фонду (2020, 2021,2022рр.), член Європейської гільдії кінооператорів « IMAGO”, член Правління Української Кіноакадемії, член Правління та Голова гільдії операторів Української Телеакадемії, неодноразово обирався членом Експертної ради Держкіно України та членом Комітету з Державної Премії ім.Довженка.

Професор кафедри операторської майстерності Київського національного університету культури і мистецтв, художній керівник, майстер курсу. Викладає дисципліни: «Операторська майстерність», «Композиційно-знімальний практикум», «Фотокомпозиція». Веде четвертий випуск студентів. Заслужений діяч мистецтв України (2003), Срібна медаль Національної Академії мистецтв України (2012), Почесна Грамота Кабінету Міністрів України, Подяка Київського міського Голови, Сертифікат визнання Стівена Спілберга, 1997р.; чотири рази номінант Премії Телетріумф (кращий оператор-2015р, 2016р, 2017р-двічі), Топ-5 кращих операторів України 2019 р. за підсумками професійного журі «Знято в Україні». Лауреат вітчизняних та міжнародних кінофестивалів.

Як оператор-постановник зняв більше 60-ти ігрових повнометражних, телевізійних та низку документальних фільмів.

Вибрана фільмографія: «Все перемагає любов» 1987р.; «Капітан Крокус» 1991р.; «Вінчання зі смертю» 1992р.; «Обітниця» 1993р.; «Будемо жити» 1995р.; «Завтра буде завтра» 2003р.; «Богдан-Зиновій Хмельницький» 2006р.; «Дурдом» 2006р.; «Куплю друга» 2008р.; «Чорна квітка» 2015р.; «Урсус» 2016р.; «Казка старого мельника» 2019р.; «Місія Космос»-у виробництві; «Одного Всесвіту замало. Іван Марчук»-у виробництві.