f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ПЕРЕОСМИСЛЮЮЧИ ВЕСНУ

10.02.2023

Довженко-Центр : Dovzhenko Centre

Продовжуємо разом досліджувати та переосмислювати українську мелодраму. 

У наступному випуску нашої кінопрограми «Ніжне, пристрасне, палке» дивимось та критично обговорюємо фільм «Весна на Зарічній вулиці» (1956) Марлєна Хуциєва та Фелікса Міронера. Стрічку представить керівник Кіноархіву Oleksandr Teliuk.

«Весна на Зарічній вулиці» — один із перших повоєнних фільмів Одеської кіностудії, що саме відновлювала свою роботу. Стрічка не лише розповіла глядачам про весну в кінематографі, але й стала одним із символів початку політичної «відлиги» в СРСР – зйомки розпочалися в рік смерті Сталіна, 1953 року, а на екрани «Весна на Зарічній вулиці» вийшла у 1956 році, коли відбулася переоцінка культу особи.

Більша ж частина стрічки знімалася в Запоріжжі, де красива історія кохання розгортається на тлі весняного бездоріжжя, скромних робітничих осель і світла мартенівських печей. Саме ця простота, пізнаваність та відсутність кон’юнктури принесли фільму і його героям понад 30 мільйонів переглядів і всенародну любов, а в Запоріжжі та Одесі навіть з’являлися вулиці Зарічні. У наш час стрічка як змістом, так й історією свого створення ілюструє русифікацію України у радянський час. В якомусь з містечок українського «іржавого поясу» молода вчителька несе в робітничі маси твори російських класиків. А Одеська кіностудія, український «Голівуд на Чорному морі», використовується як навчальна база для російських студентів-кінематографістів, які надалі повернуться робити кар’єру в Москву.

Поза тим, фільм звісно не був би можливим і без українських професіоналів. Співавтором фільму був киянин Фелікс Миронер, який разом з Хуциєвим був учнем українського класика Ігоря Савченко та асистував йому при створенні фільму «Тарас Шевченко» (1951). Операторами виступили Радомир Василевський та Петро Тодоровський, які пізніше впевнено перейдуть в режисуру та стануть одними з лідерів Одеської кіностудії 1960-х. А «хрещеним батьком» стрічки вважався директор кіностудії Олександр Горський, батько художниці-дисидентки Алли Горської. Саме він мав амбіцію відродити кінематограф в Одесі. 

Покази відбудуться у KINO42:

15 лютого, 18:30

18 лютого, 16:30

19 лютого, 16:30/

Квитки за посиланням:

/p> https://vkino.com.ua/.../vesna-na-zarichnii-vulitsi-vesna...

Фільм демонструватиметься з українськими субтитрами.

https://www.facebook.com/dovzhenko.centre