f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

До сторічного ювілею Сергія Параджанова

09.09.2022

Стелла Кломінська разом з Романом Балаяном і Еленою Оганесян.

ПРОШУ ВАШОЇ УВАГИ!!!

До сторічного ювілею Сергія Параджанова друзі, учні і шанувальники таланту культового режисера задумали проєкт, пов’язаний з київським періодом митця і конкретно з його помешканням на площі Перемоги. Свого часу ця квартира була справжньою оазою для творчої інтелігенції, для друзів та колег і просто випадкових гостей, для яких двері були завжди відчинені.

Тому прохання до всіх, хто має світлини, зроблені в цій квартирі Сергія Йосиповича, зв’язатися з упорядниками майбутньої книги.

Роман Гургенович Балаян, режисер, Президент Спілки вірмен України.

https://www.facebook.com/klominska

https://kyivdaily.com.ua/paradzhanov/?fbclid=IwAR2yQBeMn4cBV5QQGT-fHYNHyDp1G34m7iyNC54uXee43S8mYc9s-P-9urM

Стелла Кломінська 

5 вересня народилася Світлана Іванівна ЩЕРБАТЮК-ПАРАДЖАНОВА (1938 - 2020) – український філолог та педагог. Вдова режисера Сергія Параджанова. Кінознавець Оксана Мусієнко в публікації «Роздуми над книжкою «Сповідь» згадує про своє знайомство зі Світланою Іванівною:

«З нею я познайомилася, вже навчаючись в університеті. А подружилися ми вже в інші часи, коли Сергій опинився за гратами. Мені прикро, коли в примітках до видань, присвячених майстру, читаєш: «С. Щербатюк, колишня дружина Параджанова». Світлана ніколи не була «колишньої».

Навіть коли вони офіційно розлучилися, вона залишилася для Сергія матір’ю його улюбленого сина Сурена. І головне, її любов і підтримку він відчував всі роки ув’язнення. Може, без них він і не вижив би. Я про себе називала Світлану «декабристкою». Так, їй було що втрачати, коли вона відверто і неоднозначно заявила про те, що не збирається рвати відносини з батьком свого сина. вона втратила роботу в університеті, де викладала російську для іноземців, стала «невиїзною». Але вона не припинила листування з ув’язненим, не перестала передавати в зону посилки і, головне, битися в усі двері, щоб хоч якось полегшити долю Сергія», – написала кінознавець.

Дочка співробітників дипломатичних місій (зокрема, в Канаді). Заміж вийшла в 16 років, за фахом – перекладач, працювала, зокрема, викладачем російської мови для іноземців. Жила у Києві.

Брала участь у фільмах: 1992 - "Параджанов: Остання весна" (документальний), 2004 - "Небезпечно вільна людина", реж. Роман Ширман 2006 - "Як йшли кумири" (документальний).