f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

15 БЕРЕЗНЯ НА ЕКРАНИ ВИЙШОВ ФІЛЬМ «ТАРАС ТРЯСИЛО»

15.03.2021

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach

15 березня 1927 року. Картина Петра Чардиніна за однойменною поемою Володимира Сосюри. АМВРОСІЙ БУЧМА зіграв тут головну роль - Трясила, який тікає на Січ і згодом стає кошовим отаманом. Одначе ж інтриги, карколомні переміни долі, які закінчуються смертю героя… У 1937 р. фільм було перемонтовано і повторно випущено на екрани під назвою «Повість про гаряче серце» (інформація за анотованим каталогом «Советские художественные фильмы», т.1).

Два рази входив у прокатні води, а потім пропав. Фільм «ТАРАС ТРЯСИЛО» вважався таким, що зник у вирі часу.

Зник, а потім зненацька знайшовся. У Французькій синематеці. Як розказав мені Любомир Госейко (французький українець, історик кіно) років із двадцять тому його запросили до архіву подивитися фільм Чардиніна «Тарас Шевченко». А виявилося, що то справді фільм Чардиніна і справді про Тараса, одначе ж Трясила. Французи, щоправда, його перемонтували - тоді, у 1920-ті (у ті часи це було звичайним явищем) і навіть переназвали – у них він «Татарами» звався. З французькими титрами.

Чому «ТАТАРИ»? Бо у фільмі кримські татари нападають на Запорозьку Січ і козаки, під командуванням ТРЯСИЛА, їх перемагають.

Нині фільмокопія «Тараса Трясила» («Татар») знаходиться у Національному центрі Олександра Довженка і вже кілька разів показувалася з різних приводів. Французи написали музику (картина ж «німа»), а ще зробили україномовні титри. На додачу – ретельно звірили французьку версію фільму з українською.

В Україні реставрували німий фільм про козаків, який заборонили в СРСР

https://www.youtube.com/watch?v=X7vmhesFJ-c

Запитаєте, як? В архіві Держфільмофонду Росії (до 1991 - СРСР) зберігся монтажний запис по картині. Хто там запитує, навіщо здався той кіноархів і навіщо його фінансувати?

БУЧМА дуже переконливий у ролі запорожця. Як, власне, і завжди - його акторська харизма і абсолютно сучасна акторська стилістика…

В інших ролях Наталя Ужвій (Марина), Микола Кучинський (гетьман), Матвій Ляров (Польський магнат), Маргарита Чардиніна-Барська (Ягелла), Іван Замичковський (Кобза) та ін.

Сценарист фільму - Василь Радиш, оператори Борис Завелєв та Олексій Панкратьєв, художник - Василь Кричевський (працював і з Довженком на його «Звенигорі», узагалі один із геніїв української пластичної культури; щодо «Трясила» консультувався із знаменитим істориком Дмитром Яворницьким).