f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

НАРОДЖЕННЯ, ЖИТТЯ і СМЕРТЬ КІНОРЕЖИСЕРА ЛАРИСИ ШЕПІТЬКО ПОВ"ЯЗАНІ З ДЕЯКИМИ МІСТИЧНИМИ ІСТОРІЯМИ

07.01.2021

ЛАРИСА ШЕПІТЬКО (6.01. 1938, Артемівськ, нині Бахмут - 2.07. 1979, Тверская обл., Росія, в автокатастрофі). Поставила фільми "Зной", "Крылья", "Ты и я", "Восхождение" та ін.

2 липня 1979 року чоловік ЛАРИСИ Елем Климов прокинувся на світанку від кошмарного сну: йому привиділось, що "Волга", на якій їде дружина, врізалась у вантажівку. За кілька годин потому йому повідомили: сон був віщим, о 5-й годині ранку сталася трагедія, Шепітько і всі, хто їхав з нею, загинули...

Джемма Фірсова, режисер, однокурсниця ШЕПІТЬКО (разом вони навчалися на тому самому курсі ВГИКу, який 1955 року набрав Олександр Довженко) свідчила:

"2 июля 79-го, под утро приснилось: каркает ворона. Громко, настойчиво, зловеще. Одна за другой промелькнули мысли: «Ворон — больше ничего…», «Надо проснуться…». Через несколько часов Фирсова пришла на работу.

"В проходной Госкино, где я тогда работала, я столкнулась с незнакомым мужчиной — очевидно, приехал с какой-то студии. Я входила в проходную — он выходил и, увидев меня, так от меня шарахнулся, что я остановилась. На лице его мгновенно сменялись удивление, страх, растерянность.

— Вы живы?! — Жива… — Я недоуменно пожала плечами.

— Вы ведь Лариса Шепитько? — Нет, я не Лариса. А почему она должна быть не жива?

— Мне только что сказали, что сегодня в пять утра Шепитько погибла в автомобильной катастрофе, и, увидев вас…

Мы не были похожи с Ларисой, моей однокурсницей и подругой. Но мало знавшие нас иногда путали — возможно, рост, фигура, что-то общее в манере держаться…

Так вот что хотела мне сообщить ворона! Так вот что значит «ворона накаркала». Такого в моей жизни еще не было никогда. И, дай бог, чтоб больше не было…" -

http://old.kinoart.ru/archive/2006/12/n12-article13

Кажуть, ту катастрофу віщувала Ванга.

А взагалі ШЕПІТЬКО за світоглядом була містиком. Скажімо, вірила, що вже жила на цьому світі раніше. У Чехословаччині вони з Климовим заїхали в старовинный замок. Роззирнувшись у великому залі, ЛАРИСА сказала: "Я тут була". Подивилась на стіл: «Тут грали в покер». Зняли скатертину - а там зелене сукно для гри. А на галереї, Климов побачив портрет дружини в платті ХVIII ст. То був портрет господарки замку, як дві краплі води схожої на ШЕПІТЬКО.

Режисер не раз говорила, що "Восхождение" (1977) - це її останній фільм.

 

Меморіальна дошка у Львові - школа, в якій навчалась Л.Шепітько

2 липня 1979-го Лариса Шепітько разом з членами своєї знімальної груп їхала на зйомки свого нового фільм «Матёра», за тоді знаменитим романом Валентина Распутіна. Авто виїхало на зустрічну смугу і не змогло уникнути лобового зіткнення з вантажівкою. Утім, і не могло зробити цього - судячи по всьому, в авто усі спали, з водієм включно.

Після смерті дружини Елем Климов закінчив картину. Назву їй він дав таку: "ПРОЩАННЯ".

 

2-й курс, ВГИК — осінь 1956 Слева направо: Гарри Львовна Полонская, Рита Касымова, Лариса Шепитько, Володя Чумак, Константин Михайлович Венц, Джемма Фирсова и Сильвия Сергейчикова (Сергейчикова - тоді студентка ВГИКа, по його закінченні живе і працює, як актриса і режисер, в Києві)

Одначе ж ми, глядачі, не побажали прощатися з ЛАРИСОЮ ШЕПІТЬКО. І сьогодні ще одне її НАРОДЖЕННЯ.

А її кращий фільм "ВОСХОЖДЕНИЕ" вочевидь пронизаний мотивами Євангелія, в героєві стрічки Сотникові (Борис Плотников) прозирає образ Ісуса Христа. Не випадково ЛАРИСА ШЕПІТЬКО народжена у світле свято РІЗДВА ХРИСТОВОГО!

На фото (з журналу "Искусство кино", 2006, № 12): Лариса Шепітько

 

Лариса Шепітько, 1970-ті роки.

1-й курс на первомайской демонстрации 1956 года. Лариса Шепитько — вторая справа

Сергій ТРИМБАЧ

НСКУ, Українська кіноакадемія

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach