f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

До Дня українського кіна. Альфред Федецький

08.09.2020

Альфре́д Костянти́нович Феде́цький (* 1857, Житомир — † 21 липня 1902, Мінськ) — український фотограф польського походження, перший український оператор хроніко-документальних фільмів.

https://uk.wikipedia.org/wiki/Федецький_Альфред_Костянтинович

Фотохудожник та піонер кінематографу в Російській імперії

Альфред-Люціан Федецький – перший кінооператор Російської імперії, один із найвідоміших місцевих фотографів кінця XIX – початку XX ст. – народився 1857 року в Житомирі у польській театральній сім’ї. Закінчивши Імператорський фотографічний інститут при Віденській Академії мистецтв, Альфред Федецький у 1880 році приїзджає до Києва, а через 6 років, на початку літа 1886 року, – до Харкова. У Києві його вчителем та духовним наставником був знаменитий фотограф Влодзімєж Висоцький, який мав звання фотографа Двора Її Імператорської Високості Великої Княгині Олександри Петрівни. Єдине збережене фото Альфреда Федецького

(Джерело: http://zhytomyr.travel/foto-rodom-z-zhitomira/).

Маючи стійкий намір відкрити власну справу, Федецький переїздить разом з дружиною і 6-місячною донькою до фотографічного центру півдня Російської імперії. 22 червня 1886 року у газеті «Харьковскіє губернскіє вєдомості» з’явилося повідомлення про відкриття нового фотоательє у будинку на Катеринославській вулиці, №6 (нині – вул. Полтавський шлях) (49.9885991,36.2250860): «Федецький А.К. — фотограф Двора Її Імператорської Високості Великої Княгині Олександри Петрівни. У колишньому приміщенні фотографа Досекіна. Відкриття фотографії 1 серпня. Фотоапаратуру привезено з Відня та Лондона».

Далі:

http://polish-kharkiv.dengleo.space/essay/%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D1%84%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D1%84%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9/

Альфред Федецкий

Перше кіно Російської імперії було... харківським і про Харків.

А першим режисером, оператором та кіномеханіком був відомий світові фотограф із Харкова Альфред Федецький. Саме Альфред Федецький зняв в Харкові перше хронікальне кіно Російської імперії. Саме його вважали основним конкурентом брати Люм’єр. А зробити власний фотопортрет у Федецького вважали за честь такі відомі особи того часу як Чайковський, Кропивницький, Садовський, Заньковецька та інші. Високо оцінював мистецтво Федецького і видатний художник Айвазовський. Під час свого перебування у Харкові він навіть попросив фотографа зробити декілька світлин. Серед його замовників - «найвищих осіб» - були король Данії та президент Франції. А за світлину царської родини Їх Величності Государя Миколи II і Государині 20 серпня 1898 року в Борках йому був подарований «золотой перстень с голубым сапфиром, окруженный крупными бриллиантами»

Далі:

http://tv.kh.ua/programmyi/vyidayushhiesya-xarkovchane/alfred-fedeczkij.html

Біографія

Народився в сім'ї польських шляхтичів. Федецькі жили у Варшаві, а потім переїхали до Києва. Дитяче захоплення фотографією переросло в бажання присвятити життя фотомистецтву. Тож батьки направили Альфреда на навчання у Фотографічний інститут при Віденській академії мистецтв. 1880 — закінчивши навчання у Відні, Альфред повернувся до Києва і став працювати у фотоательє Влодзімежа Висоцького. Для молодого фотографа Висоцький став і професійним наставником, і духовним учителем. Він прищепив Альфредові не лише фахові навички, але й свої погляди на мистецтво, які Федецький сповідував до кінця життя. За 6 років роботи в Києві Федецький зробив чимало чудових фоторобіт, набув необхідного досвіду для самостійної роботи. На ім'я харківського губернатора він написав прохання про дозвіл відкрити в Харкові власне фотоательє. Через 3 місяці отримав дозвіл за № 2821 від 3 червня 1886 року «на право виконання фотографічних робіт». Удосконалив кінознімальний апарат, яким від 1896 року вперше в Україні почав знімати хронікальні фільми. 2 грудня 1896 — у приміщенні Харківського оперного театру (тепер — обласна філармонія) Федецький провів перший в Україні публічний кіносеанс. Помер у Мінську, похований у Харкові. Фотографії з харківської майстерні Альфреда Федецького є предметом колекціонування. Збірка цих фото знаходиться, зокрема, у фондах історико-культурному комплексі «Замок Радомисль».

Далі:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Федецький_Альфред_Костянтинович

Федецький і Харків

https://www.youtube.com/watch?v=6JVwRS-o5ks

Творчість

Фільми 1896 року: Джигітування козаків 1-го Оренбурзького козацького полку Відхід потягу від Харківської станції Хресний хід з Куряжа у Харків Народні гуляння на Кінній площі в Харкові Фокусник Альбані Розробляв кольорову фотографію.

https://uk.wikipedia.org/wiki/Федецький_Альфред_Костянтинович

https://dovzhenkofilm.com.ua/