f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Пам'ятаємо! Згадуємо! Кінооператор Олександр Ітигілов

14.08.2020

Стелла Кломінська

кінознавиця, редактор, хронолог

Після закінчення школи Ітигілов поїхав в Москву. Він досяг мети. Операторський факультет Всесоюзного державного інституту кінематографії розчинив свої двері. Про те, що він буде знімати кіно, Олександр знав завжди.

Найнадійніший

Москва. 60-е. ВДІК. На акторському факультеті вчиться чорноока красуня Ольга Матешко. Пройде зовсім небагато років, і роль капітана авіації Зої Молчанової у фільмі Леоніда Бикова «В бій ідуть одні старики» прославить її на всю країну. А поки вона в черговий раз дає відкоша черговому прихильнику. Незважаючи на велику кількість таємних залицяльників, вона обирає самого скромного і небагатослівного, але зате найнадійнішого - Сашу Ітигілова.

біографія

Олександр Атаєвич Ітигілов - режисер, оператор, сценарист. Народився 6 серпня 1944 року в селі Петропавлівка Джидинского району Бурятії. У 1967 році закінчив операторський факультет ВДІКу, в 1978 році - Вищі курси сценаристів і режисерів (майстерня Гліба Панфілова). Працював на Пермському ТВ, потім оператором на кіностудії «Білорусьфільм», кіностудії імені Олександра Довженка. Зняв фільми Миколи Мащенка «Іду до тебе», «Як гартувалася сталь», Миколи Рашеєва - «Театр невідомого актора», Романа Балаяна - «Каштанка». В якості режисера поставив фільми «Зустріч» (1979), "Побачення" (1982), "Якщо можеш, прости ..." (1984), "Звинувачується весілля" (1986), "Смиренний цвинтар" (1989), «Це ми, господи! » (1990).

Оператор-поет

Після закінчення ВДІКу молоде подружжя їдуть працювати в Київ, на батьківщину Ольги. На кіностудії Довженка майже відразу почалася серйозна робота: кінорежисер Микола Мащенко запрошує Ітигілова, нікому не відомого тоді молодого кінооператора, на фільм «Іду до тебе». Фільм про важку долю української поетеси Лесі Українки. У самого фільму теж була тяжка доля: її почав знімати один режисер - відмовився, взявся інший - теж не вийшло. Нарешті, за фільм взявся Мащенко, запросив Ітигілова. Працювати було вкрай складно - не залишалося ні часу, ні плівки, витраченої попередніми творчими бригадами. У цих жорстких умовах Олександр прийняв єдино вірне і, як виявилося, дуже ефективне в художньому плані рішення: він наблизив камеру віч на-віч актриси - Алли Демидової, виконавиці ролі Лесі Українки. Але ж треба було показати сюжет без фону, оточення і масовки. Однак він зумів зробити неймовірне: йому вдалося за допомогою камери простежити за найтоншими змінами міміки, погляду, очей, переливами почуттів, передати саму ідею, образ, думка ... Кінокритик Валентина Іванова писала: «Це незбагненно - як людина іншої національності зміг перейнятися духом зовсім іншого народу. Олександр Ітигілов зумів зняти сам мить створення поезії в душі поетеси! .. ». А найголовніше - фільм був знятий за два місяці! Він відразу приніс Олександру широку популярність.

Далі:

https://www.facebook.com/klominska

Фільм ІДУ ДО ТЕБЕ

https://www.youtube.com/watch?v=Ac5VSae7hyE&t=1623s