f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини

Держкіно перевищило професійні повноваження, закликаючи кінотеатри не обмежувати прокат «Кіборгів» – Богдан Батрух

16.12.2017

Засновник та генеральний директор B&H Distribution Богдан Батрух назвав нещодавню зустріч чиновників із кінопрокатниками в Держкіно кримінальною, а її ініціатора – «російським шпигуном».

Таку думку пан Батрух висловив на одній з дискусій Зимового кіноринку Одеського міжнародного кінофестивалю, коментуючи нещодавню зустріч чиновників із кінопрокатниками з приводу особливостей прокату українських національних фільмів

Нагадаємо, під час зустрічі, що відбулася 11 грудня в Державному агентстві України з питань кіно та була ініційована Національною радою з питань телебачення і радіомовлення, представники державних інституцій закликали гравців ринку не обмежувати прокат фільму Ахтема Сеітаблаєва «Кіборги» (прокатник - UFD), який вийшов на екрани 7 грудня і з 14 грудня мав конкурувати з черговим епізодом голлівудського блокбастера «Зоряні війни: Останні джедаї» (прокатник - B&H Distribution). Представникам кінотеатрів нагадали, що в Україні встановлено квоту 15% для національних фільмів у кінотеатрах, за невиконання якої передбачено штраф у розмірі 1530 грн., який, утім, можливо, збільшать.

«У понеділок відбулася зустріч, яка була перевищенням професійних повноважень… це майже кримінальна річ. Бо Держкіно, за законом, повинно перевіряти квоту, щомісяця робити підрахунок. Натомість воно диктує кінотеатрам поставити цей фільм – фільм, права на який Держкіно вже віддало приватній компанії», – сказав Богдан Батрух, маючи на увазі компанію UFD.

Пан Батрух також вважає, що до такого кроку голову Держкіно примусив певний «російський шпигун», якому вигідно звинувачувати американське кіно (тобто «Зоряні війни»). З його слів випливає, що він міг мати на увазі голову Нацради Юрія Артеменка:

«Це має бути людина приблизно мого віку, яку взяли до розвідки ще за часів Радянського Союзу, яка багато років поспіль була комсомольцем, він повинен бути як мінімум заступником міністра за попереднього президента, радником міністра закордонних справ. Ця особа публічно робить збіговище в Держкіно, примушує Пилипа Іллєнка до протизаконних речей і ставить себе на чолі патріотичної групи, котра має примусити кінотеатри до того, аби вони виконували цю квоту».

У відповідь голова Держкіно Пилип Іллєнко запропонував надалі не натякати, а прямо називати імена осіб та заперечив будь-яке порушення закону, а також примус.

«У вас не виникає подібних докорів, коли йдеться про український фільм, що працює з вашою компанією B&H. А як тільки UFD – тобто інший мейджор – у вас виникають питання. Давайте говорити про конкурентну боротьбу. Є побудована система, в якій є монополіст, на жодному нормальному ринку такого існувати не може. Не може одна людина визначати, як працює весь ринок. Це вбиває конкуренцію, не дає розвиватися ринку, і він не буде розвиватися далі, якщо все буде вирішувати одна компанія, яка контролює більшу половину ринку.

До того ж, якби ми хотіли вчинити злочин, то не зібрали так відверто всіх і не публікували би у Фейсбуці результати цієї зустрічі», – сказав він.

І додав, що Держкіно намагається допомогти кінотеатрам знайти способи виконання закону, дотримання квот, а не диктувати, що показувати. 

«Це закон. Держава не мала би взагалі вести ніяких дискусій у зв’язку з невиконанням квот. Ми говоримо багато років про саморегуляцію, про ніжні стосунки, про те, що ніхто не збирається нікого тероризувати, тиснути тощо. Але сама постановка питання, що треба виконувати закон, сприймається дуже дивно», – сказав Пилип Іллєнко. 

Слова про монополіста мають під собою серйозну основу. Компанія B&H Distribution об’єднує в своєму портфелі фільми найбільшої кількості іноземних мейджорів – Disney, Sony Pictures, Paramount і Universal, – що дозволяє їй диктувати кінотеатрам вигідні для себе умови, часто не залишаючи достатньої кількості вигідних сеансів для фільмів інших дистриб’юторів. Незабаром портфель цього прокатника може розширитися ще й за рахунок 21st Century Fox, оскільки Disney вчора оголосив про купівлю 21st Century Fox. Нинішній прокатник фільмів 21st Century Fox в Україні – UFD.

Незадоволені роботою B&H Distribution є й серед українських кіновиробників. Зокрема, стрічку виробництва Film.ua Group «Сторожова застава» спочатку мав прокатувати B&H Distribution. Але пізніше Film.ua Group начебто виявилася незадоволеною процесом планування прокату, після чого виступила ініціатором розірвання договору та, очевидно, сплатила дистриб’ютору неустойку. Новим прокатником «Сторожової застави» стала компанія UFD. Своя історія спроби попрацювати з B&H Distribution, яка закінчилася потраплянням до портфелю UFD, є і в анімаційної студії Panama Grand Prix та її мультфільму «Микита Кожум’яка».

Конфлікт довкола розпису «Кіборгів» – не перший такий публічний конфлікт, а, насправді, другий: два місяці тому в профільних ЗМІ можна було зустріти матеріали про нібито незбалансований розпис «Сторожової застави» і «Баррі Сіла» (прокатник - теж B&H Distribution) на користь останнього. Зрештою, вся ця історія може отримати продовження у вигляді законодавчої ініціативи з посилення санкцій для кінотеатрів за невиконання квот на українські стрічки. Наскільки відомо «Детектору медіа», Держкіно вже почало працювати над цим документом.

 

Фото: ОМКФ

Джерело: Детектор медіа.

Будинок кіно На його чотирьох поверхах розташувалися три кінозали:

Ресторан, бар і кафе у Будинку кіно Ресторан, бар і кафе у Будинку кіно – ідеальні місця для проведення банкетів, фуршетів, приймань.

Київ, Будинок кіно, оренда