f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини

МКФ LINOLEUM підготував програму до 90-ліття української анімації

28.09.2017

28 вересня 2017 року у Києві розпочався ХІІ Міжнародний фестиваль актуальної анімації та медіамистецтва LINOLEUM. У його програмі відбудеться низка заходів, присвячених 90-річчю української анімації.

1927 року на Одеській фабриці ВУФКУ киянин В’ячеслав Левандовський створив «Казку про солом’яного бичка» – перший анімаційний фільм в Україні. Ця робота, на жаль, не дійшла до нашого часу, проте історія вітчизняної анімації уславлена багатьома фільмами з наступних поколінь аніматорів.

МКФ LINOLEUM спільно із Національним центром Олександра Довженка підготував одразу декілька тематичних програм: ретроспективу маловідомих авторських мультфільмів від 1960-х років по сьогодні, показ робіт першого випуску курсу режисури анімаційного фільму Київського державного інституту театрального мистецтва імені І.К. Карпенка-Карого та зустріч із авторами, показ перших звукових українських анімаційних фільмів та програми «Мультагітпроп» у супроводі гурту «Сон Сови».

29 вересня, о 18:30 – «Українська ретроспектива: Віднайдене»

Ревізія вітчизняної анімації для дорослих 1960–1980-х років.

Незважаючи на постійний ідеологічний контроль, цей період відкрив цілу плеяду талановитих аніматорів, які творили як «блокбастери», так і промовисті сатиричні фільми, ліричні, філософські та політичні картини.

Навмисне до цієї підбірки були взяті маловідомі або неочевидні для того чи іншого автора роботи: меланхолійно-інтимна «Біла арена» Ірини Гурвич, яскрава і завжди актуальна сатира «Якого рожна хочеться» Давида Черкаського, уважні до переживань особистості «Обережно нерви» та «Вікно» Євгена Сивоконя, гучне символічне прощання з «совком» «Правда крупним планом» Володимира Гончарова (на фестивалі буде показана небачена раніше українська версія фільму, закадровий текст у якій читає Богдан Ступка) та ін.

Кожна з представлених у програмі робіт і сьогодні вражає своєю як концептуальною, так і зображальною складовою і гідна представляти неформальну історію української анімації.

Деталі програми – за посиланням>>>.

30 вересня, о 18:30 – «Українська ретроспектива: Згадане»

У другій частині ретроспективи переосмислюється розвиток української анімації від пізньої пербудови до нинішнього десятиліття.

Цей період подарував справжню свободу творчого вираження та експериментів, які дуже швидко стикнулися з іншим диктатом – фінансовим. Відповідь на ці перешкоди з’явилася лише з поширенням нових технологій – коли студенти вдома на комп’ютері змогли створювати фільми, що цілком можуть конкурувати з роботами майстрів.

До програми увійшли прикметні для зламу 1980–1990-х років твори Сергія Кушнєрова, Наталії Марченкової, Костянтина Баранова, експериментальна анімація під обгорткою реклами дитячої іграшки від Володимира Врубльовського, призабутий хіт середини «нульових», одна з перших лялькових анімацій Олега Педана та ін.

Деталі програми – за посиланням>>>.

30 вересня, о 16:45 – «“Це – ми”: перша студентська анімація в Україні»

1993 року в Україні вперше почали офіційно навчати анімації. Саме тоді на перший курс новоствореної майстерні Євгена Яковича Сивоконя в Київському державному інституті театрального мистецтва імені І.К. Карпенка-Карого прийшли охочі стати дипломованими режисерами-аніматорами.

На тому історичному курсі навчалися майбутній лаурет «Берлінале» Степан Коваль, Адріан Сахалтуєв, Дмитро Лісенбарт, Олександр Гуньковський, Євгенія та Олександра Ільменські, Віра Семененко та Марія Ткаченко.

Збірка їхніх перших навчальних робіт «скромно» називалася «Це – ми» і складалася з мініатюр, намальованих на старому інститутському целулоїді. Навчальні, дипломні та дебютні анімації першого випуску режисури анімаційного кіно й увійшли до цієї програми.

Після показу планується спілкування з авторами.

Деталі програми – за посиланням>>>.

Про спеціальний показ ранньої української анімації «Мультагітпроп» у джазовій інтерпретації гурту «Сон Сови», що відбудеться 29 вересня, о 20:00, та всеукраїнську репрем’єру перших звукових українських анімаційних фільмів «Тук-Тук і жук» (реж. В’ячеслав Левандовський, Євгеній Горбач, Семен Гуєцький) та «Лісовий договір» (реж. Іполіт Лазарчук), що відбудеться 30 вересня, о 20:00, докладно йдеться за посиланням>>>.

Програма МКФ LINOLEUM – тут>>>.

За офіційною інформацією

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.