f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини

Незалежна медійна рада: фільм «Олесь Бузина: життя поза часом» розпалює ворожнечу

26.06.2017

Незалежна медійна рада (НМР) дійшла висновку, що трансляція документального фільму «Олесь Бузина: жизнь вне времени», який демонструвався телеканалом «Горизонт-TV» 21 січня 2017 року, порушує заборону на використання телерадіоорганізацій для розпалювання національної та релігійної ворожнечі, а також є свідченням недотримання обов’язку телерадіоорганізації поширювати об’єктивну інформацію, повідомляє «Детектор медіа».

Відповідний висновок НМР оприлюднила 2 червня 2017 року.

За запитом Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Незалежна медійна рада розглянула запис документального фільму «Олесь Бузина: жизнь вне времени», що транслювався 21 січня 2017 року на місцевому телеканалі в Харківській області. Фільм присвячено постаті Олеся Бузини — українського публіциста, відомого своєрідною позицією щодо історичного минулого України та приверненням уваги до негативних (реальних або вигаданих) аспектів особистостей відомих українських діячів ХІХ ст. Сам фільм було створено за підтримки сайту buzina.org «друзями та родичами Олеся Бузини» до других роковин вбивства пана Бузини в Києві.

Незалежна медійна рада зосередилася на питаннях, пов’язаних із мовою ворожнечі на національному та релігійному підґрунтях. У рамках аналізу не оцінювалися пацифістські погляди самого пана Бузини, адже попри непопулярність серед активної частини суспільства України, така позиція має право на існування як альтернативна думка. «Водночас, використання нібито пацифістських поглядів для розпалювання ворожнечі всередині суспільства не має толеруватися й підлягає обмеженням, особливо в контексті воєнних дій на сході України», — зауважила НМР.

Члени НМР вказали на важливу роль у створенні у фільмі атмосфери ворожнечі через демонстрацію відео з агресивною поведінкою певних осіб із використанням маніпулятивного прийому узагальнення окремих проявів такої агресії. «Завдяки показу таких кадрів та висловленню відповідних тез відбувається дегуманізація проукраїнських активістів, а також учасників Революції гідності та представників українських військових сил у війні на сході України», — вважає НМР.

Крім того, у фільмі згадується «обыденная практика доносов на соседей», «прямая, родственная связь» більшої частини громадян України із громадянами РФ відповідно до якоїсь «официальной статистики»; інформація про тиск на розслідування вбивства Олеся Бузини, отримана від «наших источников в силовых структурах». Подібні дані, що базуються на невідомих джерелах, спричиняють значний ризик перекручення інформації та можливість її використання для розпалювання ворожнечі, зауважила НМР.

Таким чином, Незалежна медійна рада віднайшла у фільмі порушення абзаців 4 та 6 частини 2 статті 6, пункту «в» частини 1 статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

16 лютого 2017 року Нацрада призначила позапланову перевірку телеканалу «Горизонт-TV» через показ ним документального фільму «Олесь Бузина: Жизнь вне времени», в якому Нацрада вбачає ознаки порушення законодавства. Результатів цієї перевірки Нацрада поки не розглядала, але у квітні 2017-го стало відомо, що Держкіно заборонило демонстрацію цього фільму про Олеся Бузину на території України.

«Детектор медіа», 2 червня 2017 року

Будинок кіно На його чотирьох поверхах розташувалися три кінозали: червоний, синій, білий

Ресторан, бар і кафе у Будинку кіно Ресторан, бар і кафе у Будинку кіно – ідеальні місця для проведення банкетів, фуршетів, приймань.

Київ, Будинок кіно, оренда офісних приміщень.