f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини

Верховна Рада України частково зберегла податкові пільги для українського кіно

05.01.2016

24 грудня 2015 року на засіданні Верховної Ради України було ухвалено продовжити дію пункту 12 підрозділу 2 "Перехідних положень" Податкового кодексу України, яким було встановлено низку пільг для кінематографу, на один рік – до 1 січня 2017 року.

Таку пропозицію вніс народний депутат Микола Княжицький, голова Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності. 

У своєму виступі він зазначив: "Я хочу, щоби ви зараз мене почули, і сказати вам про одну дуже важливу норму, яка була узгоджена із віце-прем'єром Кириленком, із Прем'єр-міністром, із міністром фінансів. Я дуже вас прошу продовжити дію пільги з ПДВ для постачання виробництва національних фільмів і перекладів фільмів на українську мову. Це пункт 12 підрозділу 2 "Перехідних положень" чинного кодексу. Це не є великим навантаженням на бюджет, в нас декілька цих фільмів знімається, але ми в умовах інформаційної війни не можемо їх зупиняти".

За відповідне рішення проголосував 251 народний депутат.

Пункт 12 підрозділу 2 "Перехідних положень" чинного кодексу передбачає, що тимчасово звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання національних фільмів, визначених Законом України "Про кінематографію"виробниками, демонстраторами та розповсюджувачами національних фільмів, а також постачання робіт та послуг з виробництва, у тому числі тиражування, національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених, субтитрованих державною мовою на території України, а також постачання робіт та послуг з дублювання, озвучення та/або субтитрування державною мовою іноземних фільмів на території України.

Разом із тим, це не єдина норма Податкового кодексу, що визначала пільговий режим діяльності галузі кінематографії. Зокрема, пункт 13 підрозділу 2 "Перехідних положень" кодексу встановлював, що тимчасово звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання послуг з демонстрування, розповсюдження та/або публічного сповіщення національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених та/або субтитрованих державною мовою на території України, демонстраторами, розповсюджувачами та/або організаціями мовлення (публічними сповіщувачами).

Дія пільги завершилася 1 січня 2016 року. Це означає, що відтепер кінотеатри мають збільшити ціну на квитки на розмір ПДВ (на 20%).   

30 листопада 2015 року у столичному кінотеатрі "Україна" відбулася зустріч представників найбільших компаній – демонстраторів кіно з різних регіонів України, які обговорили імовірні наслідки відновлення з 1 січня 2016 року ПДВ на показ національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених або субтитрованих українською мовою на території України.

Учасники зустрічі відзначили наступне:

1. Відновлення ПДВ неминуче призведе до зростання цін на квитки у кінотеатрах, що матиме негативні соціальні наслідки, враховуючи, що сьогодні кіно є однією з найдоступніших сфер дозвілля в нашій країні.

2. Протягом останніх 5-6 років увесь тягар фінансових витрат на дублювання, озвучення та субтитрування іноземних фільмів українською мовою несли учасники вітчизняного ринку кінопрокату, без жодної допомоги з боку держави. Сьогодні, не пропонуючи жодних форм державного стимулювання у цій соціально значущій галузі, натомість, планується скасувати єдину діючу пільгу – звільнення від ПДВ операцій з розповсюдження та демонстрування національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених або субтитрованих українською мовою на території України.

Враховуючи все вищезазначене та розуміючи негативні наслідки, до яких неминуче призведе входження в силу цього законопроекту, учасники зустрічі закликали громадськість звернути увагу на це питання, що стосується всіх та кожного, хто хоче дивитися якісне кіно в кінотеатрах України.

Зокрема, представники галузі запросили усіх підписувати електронну петицію щодо подовження з 1 січня 2016 року звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з демонстрування, розповсюдження іноземних фільмів, дубльованих, озвучених та/або субтитрованих державною мовою на території України, яку було подано Президенту України Петру Порошенку 23 вересня 2015 року. Слід зазначити, що петиція не набрала в установлений строк необхідної кількості голосів. Її підписали лише 636 громадян України (аби петицію було обов'язково розглянуто, слід зібрати 25 тисяч підписів).

Власна інформація НСКУ