f y
Національна спілка кінематографістів України

Інтерв’ю

Юрій Гармаш: «Українці не хочуть дивитись українське кіно»

18.06.2015

11 червня 2015 року Юрій Гармаш, оператор-постановник більше 30 українських художніх фільмів, голова Контрольно-ревізійної комісії НСКУ, розповів «Громадському радіо» про власне бачення ситуації в українському кінематографі. На його думку, проблеми українського кіно неможливо вирішити тільки за рахунок держави.

«Мене вражає, коли деякі кінематографісти заявляють про те, що така-то держава, таке-то керівництво не дають грошей і так далі. Але підійдемо до цього з іншої сторони. Розглянемо кіно спочатку як бізнес, тому що у всьому світі кінематограф – це бізнес. Якщо ми подивимось фільми, відзняті у 2013–2014 роках, я не буду називати конкретні фільми, щоб когось не образити... Приведу приклад одного фільму, який коштував приблизно 7 млн. гривень, з них 3,5 млн. гривень дала держава з бюджету, це гроші платників податків. Фільм повинен хоч у якійсь мірі окупатися фінансово. Але коли я підрахував, це статистичні дані, виявилося, що фільм, котрий коштував 7 млн. гривень, подивилося всього 350 глядачів України. Інші фільми – 3-8 тисяч глядачів», – заявив Юрій Гармаш.

Він підрахував, що кіно дивляться тільки 2 відсотки від загального числа жителів України.

«Є проста арифметика – в Україні 45 мільйонів жителів, приблизно, як і у Аргентині. Звичайно, 45 мільйонів не буде дивитися, але візьмемо 10 відсотків – 4,5 мільйони потенційних глядачів, ну хоча б мільйон подивився. Але коли дивиться 300 або 8 тисяч глядачів, то мабуть ми повинні задуматись: «А що ми знімаємо?», «Чому ці фільми не дивляться?», “Чому ці фільми в прокаті мають таке фіаско?”», – зазначив Юрій Гармаш.

Цього року він уперше був членом експертної комісії при Державному агентстві України з питань кіно з конкурсного відбору кінопроектів, що мали отримати державне фінансування. Юрій Гармаш зазначив, що перечитав дуже багато сценаріїв, поданих на конкурс. «Я вирішив для першого разу прочитати кілька «короткометражок». Мені дуже цікаво, а чим же живе молодь, які теми її цікавлять і як вона їх втілює у життя. Нажаль, я не говорю, що всі сценарії бездарні, є серед них і гарні сценарії, але в основному це сценарії, що надзвичайно далекі від життя, від сьогодення і так далі. Моя думка така, що художник не може бути десь далеко, жити у своєму світі та абсолютно бути не пов’язаним із проблемами держави і проблемами часу», – заявив Юрій Гармаш.

За його словами, він не бачить громадянської позиції у сценаріях молодих і не молодих сценаристів і кінохудожників. На його думку, це дуже сумна картина у кіноіндустрії, але кіно треба продовжувати знімати.

Прикладом до наслідування для України може бути аргентинський досвід, зазначив Юрій Гармаш. «У мене друзі живуть і знімають кіно у Аргентині. Вони надіслали мені статистичні дані по кінопрокату Аргентини, і ці дані вражають. Ми ж не будемо вважати, що Аргентина якась країна третього світу, це теж сучасна держава. У них телебачення конкурує з кінематографом на сьогоднішній день, мабуть нам треба розуміти і вивчати їх досвід», – підкреслив він.

«Наприклад, із українських фільмів, котрі отримали так мало глядацького інтересу, «Поводир» при бюджеті у 16 млн. гривень все-таки зібрав 14 млн. гривень. І, звичайно, серйозна реклама була. Доволі непогані були збори у «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» Михайла Іллєнка. Тому я думаю треба відбирати, що знімати. Можливо, менше фільмів зняти, але такі, щоб дійсно дійшли до глядача. І при тому серйозно займатися їх промоцією для глядача», – заявив Юрій Гармаш.

За його словами, на сьогодні в Україні зроблено гарний експеримент – створено кінотеатр українського фільму «Ліра», який повністю присвячений демонструванню українських фільмів. Можливо, це якось вплине на рейтинги українського кінематографу.

«Громадське радіо», 11 червня 2015 року

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.