f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Вечірка на краю темряви

18.08.2017

Кінокритик Дмитро Десятерик, «День» про «Бузок» Катерини Горностай.

Мрія критика — вгадати майбутній талант на самому початку. Втім, 28-річна киянка Катерина Горностай, випускниця Києво-Могилянської академії та знаменитої школи режисури документального кіно Марини Разбєжкіної, вже має кілька нагород, а її новий фільм, півгодинний «Бузок», отримав приз Міжнародної федерації кінопреси (FIPRESCI) на останньому Одеському фестивалі.

П’ять молодих героїнь збираються на вечірку з алкоголем і букетом бузку. Випивають, жартують, пліткують, приміряють сукні. Правда, одна з дівчат виділяється мовчанням і стриманістю, і саме їй випадає привілей побачити сон — себе напівоголену серед подруг у бузковому садку. Якщо знайти і з’їсти бузкову квітку з п’ятьма пелюстками, то загадане бажання збудеться. Бажання, якщо відкинути фігури мови, просте: вижити, й оголеність — у тому числі, знак страху. Ерос і Танатос — настільки ж опозиція, наскільки й спільність, а заданий авторкою символічний план (число 5, бузковий колір волосся однієї з героїнь) додає оповіді змістовної глибини.

Горностай використовує документалістський досвід у зйомці, однак рухлива камера, що часто стає своєрідним костуром для невпевнених постановників, тут створює потрібну стрімкість дії й атмосферу невимушеності. Молодим режисерам також, буває, не вдається впоратися навіть з двома виконавцями в кадрі; натомість Катерина легко вибудовує сюжет з п’ятьма персонажами, правильно починає і завершує історію, потроху нагнітаючи напругу до самого фіналу-розв’язки, інтонаційно буденного і від того ще більш вражаючого.

Кожний новий фільм Катерини Горностай зроблений краще за попередній. Стежити за розвитком цієї авторки дуже цікаво. Сподіваюся, найвищий для будь-якого режисера бар’єр повнометражного дебюту вона подолає блискуче.

Дмитро Десятерик, «День», 26 липня 2017 року, №128

23 січня, середа, Червоний зал КРАЩІ ФІЛЬМИ СВІТОВОГО КІНОПРОКАТУ «ВОНИ НЕ ПОСТАРІЮТЬ»

23 січня, середа, Синій зал КІНОШНІ БУВАЛЬЩИНИ До річниці створення студії «Київнаукфільм»

24 січня, четвер, Синій зал ЦИКЛ ВЕЧОРІВ «КІНО І ФУТБОЛ» «Футбол у вітчизняному ігровому кіно» У програмі вечора показ фрагментів фільмів