f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Для формалістів і дебютантів

11.06.2017

Дмитро Десятерик, «День»

31 травня 2017 року у Будинку кіно відбулася церемонія нагородження лауреатів Премії Національної спілки кінематографістів України за найкращі вітчизняні фільми 2016 року.

Спеціальною премією імені Олександра Довженка – Почесною відзнакою НСКУ за видатний внесок в українське та світове кіномистецтво було відзначено режисера анімаційного кіно, художника, педагога Євгена Сивоконя.

Якщо ж бути точним, то цього вечора вручалися дві відзнаки: дипломи Асоціації кінокритиків НСКУ та власне Премії НСКУ.

Дипломами Асоціації кінокритиків за результатами опитування Бюро української кіножурналістики (БУК) відзначені такі роботи:

  • найкращий фільм – «Моя бабуся Фані Каплан» (режисер Олена Дем’яненко);
  • найкращий ігровий фільм – «Гніздо горлиці» (режисер Тарас Ткаченко);
  • найкращий неігровий фільм – «Українські шерифи» (режисер Роман Бондарчук);
  • найкращий анімаційний фільм – «Микита Кожум’яка» (режисер Манук Депоян);
  • найкращий короткометражний фільм – «Цвях» (режисер Філіп Сотниченко);
  • найкращий фільм-дебют – «Varta1, Львів, Україна» (режисер Юрій Грицина).

Премії НСКУ отримали:

  • найкращий неігровий фільм – «Десять секунд» (режисер Юлія Гонтарук);
  • найкращий анімаційний фільм – «Микита Кожум’яка» (режисер Манук Депоян);
  • найкращий короткометражний фільм – «24» (режисер Станіслав Битюцький);
  • найкращі дебюти – «Виклик» (режисер Олег Харченко) і «Спогади мерця» (режисер Микола Засєєв).

Номінацію «Найкращий ігровий фільм» було знято рішенням журі Премії НСКУ через відсутність конкурсу. Натомість вручили дві премії у категорії «Найкращий фільм-дебют», що відповідає новій концепції Премії НСКУ, яка відтепер буде більшою мірою зосереджена на підтримці молодих кінематографістів.

Премію НСКУ вручали вчетверте.

Найцікавіше тут – колізія, що виникає при порівнянні лауреатів кінокритиків з одного боку та фаворитів журі НСКУ – з іншого. Зрозуміло, що збігу щодо «Микити Кожум’яки» було не уникнути, бо минулого року це був єдиний повнометражний, добре профінансований та прорекламований анімаційний проект. А ось з розходженнями ситуація інакша. Як не стався до ігрових картин, що були завершені минулого року (ми зараз не говоримо про їхню якість), – вони вийшли на екрани і мали свою публіку, тому посилання журі НСКУ на «відсутність конкурсу» звучать дещо дивно. Мабуть, секрет у тому, що БУК проводить опитування, розсилаючи анкети по широкій базі кінокритиків і кіножурналістів, зокрема тих, хто не входить у НСКУ. Тож у першому випадку очевидна схильність заохочувати формальний пошук і експеримент – це стосується, зокрема, незвичних за формою «Цвяха» та, особливо, «Varta1, Львів, Україна», а також ліричних і водночас іронічних «Українських шерифів». І не дивно, що у НСКУ у пошані виявилися більш традиційні й водночас актуальніші «Десять секунд», присвячені наслідкам війни в Маріуполі. Окремої похвали заслуговує прагнення НСКУ підтримувати початківців – це стосується, зокрема, й роботи Станіслава Битюцького, рівною мірою кінокритика, кіномана і кінорежисера.

Загалом головний підсумок нагородження – кінопроцес в Україні не спиняється й урізноманітнюється на очах. Що не може не тішити.

Дмитро Десятерик, «День», 1 червня 2017 року

26 березня, вівторок, Червоний зал КРАЩІ ФІЛЬМИ СВІТОВОГО КІНОПРОКАТУ Художній фільм «ПАМПУШКА»

27 березня, середа, Червоний зал Художній фільм «ДІМ, ЯКИЙ ПОБУДУВАВ ДЖЕК»

28 березня, четвер, Синій зал Екран і сцена: незабутні постаті Аристократ духу – ЮРІЙ ЛАВРОВ