f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Георгій Шенгелая. Подорожі режисера – у часі та просторі

29.05.2017

Заступник голови НСКУ, кінознавець Сергій Тримбач на день народження кінорежисера Георгія Шенгелая.

Видатний грузинський кінорежисер Георгій Шенгелая у травні 2017-го відзначив своє 80-ліття.

Георгій Миколайович Шенгелая народився 11 травня 1937 року в Москві, у творчій сім'ї (батько – кінорежисер Ніколай Шенгелая, мати – актриса Ната Вачнадзе).

Навчався у ВДІКу (майстерня Олександра Довженка, по його смерті – Михаїла Чіаурелі; парадокс долі – останній був Довженковим ворогом).

З 1961 року Георгій Шенгелая – режисер студії «Грузія-фільм», а також керує режисерською майстернею в Інституті театру і кіно імені Шота Руставелі в Тбілісі.

Георгій Шенгелая зняв 12 картин, серед яких «Піросмані» (1969), «Прийди в долину винограду» (1971), «Дівчина зі швейною машинкою» (1980), «Подорож молодого композитора» (1985), «Смерть Орфея» (1996), «І йшов потяг» (2005) та інші.

Георгій Шенгелая був одружений на актрисі Софіко Чіаурелі (1937–2008). У шлюбі народилися двоє синів: Микола (Ніко) – художник і Олександр (Сандро) – актор.

Події «Подорожі молодого композитора» відбуваються 1907 року. Мандрівка збирача народного музичного фольклору, і ніби ж усе традиційно, весело й співучо, та насправді йдеться про інше – країна й народ перебувають у глухому куті, у відчаї, який загнано кудись подалі й поглибше... А власне сам збирач фольклору, проти своєї волі, випроявлює інакомислячих, таких небажаних.

У фільмі «Піросмані» – про легендарного грузинського художника. І так само трагічне відчуття світу, який не відповідає взаємністю художникові, який просто не чує його...

Знімаючи цей фільм, Георгій Шенгелая вочевидь думав і про свого учителя, Олександра Довженка.

Сергій Тримбач

19 вересня 2019 року. Червоний зал Будинку кіно. Художній фільм "БЛУКАЮЧА ЗЕМЛЯ" (Китай, 2019 рік) НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ та CHINA FILM CO.,LTD,ЗА ПІДТРИМКИ ПОСОЛЬСТВА КНР В УКРАЇНІ

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ