f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

«Котигорошко»: від фольклору до анімації

27.05.2017

Едуард Ахрамович, генеральний продюсер і директор кіностудії «Укранімафільм», у блозі для видання «Новое время» міркує про Котигорошка, як втілення розуму, лідерства та фізичної сили, і те, які культурні коди і цінності закладені в однойменному анімаційному серіалі.

На 10-й пітчинг Держкіно я подав заявки на фінансування двох анімаційних серіалів для дітей. Один з них – «Пригоди Котигорошка та його друзів», 9 серій, які будуть продовженням 4-х, створених у 2013 році.

Розповім, які культурні коди і цінності закладені в мультфільмі.

«Котигорошко» – одна з найпопулярніших українських народних казок. Анімаційний «Котигорошко» – це сучасна історія. Референсами тут можуть служити такі міжнародні анімаційні блокбастери як «Наруто» або «Фантастична четвірка».

Котигорошко – втілення розуму, лідерства та фізичної сили. На відміну від друзів, Вернидуба, Крутивуса і Вернигори, у нього немає магічних здібностей. Але в кожній серії ми показуємо, що розум сильніше магії. Установка «людські якості вище фантастичних» готує дитину до дорослого життя і показує, що людина з кмітливістю в змозі впоратися з будь-яким завданням.

Решта троє героїв наділені магічними здібностями, кожен своїми. Ця тема часто зустрічається в сучасному кіно. Тут усі три персонажа – втілення різних природних стихій, серед яких завжди жив і живе наш народ. Жива природа, вода і земля – з цих стихій, кажучи мовою психологів, ми черпаємо свої життєві ресурси. Те, що ці фантастичні герої допомагають Котигорошку, показує дитині, чим можуть бути корисні один одному людина і природа, що природа піклується про людину. Жити в дружбі з природою – один з головних культурних кодів українців.

Вернидуб – володар живої природи. Він знає мову птахів і звірів, вміє з ними спілкуватися. Наприклад, за допомогою чаклунства, він може обплутати ворога стеблами трави чи гілками дерев.

Крутивус – втілення водної стихії, повелитель морів і океанів, річок і озер. Може зробити так, щоб море розступилося або з-під землі забив фонтан. Вода – джерело життя, її сила. Коли вона на твоїй стороні, ти живий, здоровий і благополучний.

Третій супергерой – Вернигора, втілення того, що споконвіку було і залишається найважливішим ресурсом для українців – земля. Вернигора – повелитель тверді земної. Він може буквально згорнути або розгорнути гори, підняти найбільший камінь розміром зі скелю і перенести його в інше місце.

Персонажі «Пригод Котигорошка» – супергерої, і в той же час – звичайні люди. Вони застосовують свою чарівну силу лише тоді, коли не можуть впоратися із ситуацією простими способами. У подібних випадках вони доторкаються до свого пояса, повертають долоню і перетворюються на «аватара». Цей рух діти легко і з задоволенням повторюють самі. Поворот долоні на животі – метафора про ресурс людини: коли дієш з останніх сил і потрібно дістати додаткову енергію.

Було б добре запустити і випуск іграшок-поясів, таких же, як у мультфільмі. Нехай у кожної української дитини буде символ перемоги. Уявляєте, діти в українських дворах грають в Котигорошка, уявляючи, що володіють магічною силою, яку бачать на екрані. Це не тільки анімаційна індустрія, а цілий всесвіт, вибудуваний навколо мультфільму. Книжки, комікси, наклейки, іграшки, дитячий одяг і взуття.

Хеппі енд – ще один важливий «меседж» українським дітям. Він моментально закладає гордість за своїх героїв, віру в себе і соціальний оптимізм. Адже сьогодні діти пізнають світ саме через мультики.

Едуард Ахрамович, «Новое время», 25 травня 2017 року

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.