f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

«Іній»: українська війна у Каннах

27.05.2017

У паралельній програмі Каннського фестивалю «Двотижневику режисерів» відбулася прем'єра фільму Шарунаса Бартаса «Іній».

Катерина Сліпченко, Zaxid.net

«Іній» є копродукцією Франції, Литви, України та Польщі. Його більшу частину знімали саме в нашій країні, трохи у Києві, трохи в Дніпрі, а основну частину – біля лінії фронту, у Карлівці. Одного разу знімальна група навіть потрапила під обстріл. Також у фільмі беруть участь українські військові.

Хоча фільм аж ніяк не є військовими хроніками, для режисера було важливо не конструювати «війну» десь у студійних павільйонах, а з документальною точністю передати її відчуття, той пік емоцій, які переживають герої.

Молоді литовці Рокас та Інга погоджуються відвести допомогу для української армії з Вільнюса до Києва. Вони не надто добре уявляють, що відбуваються в Україні, проте Рокас дуже хоче розібратись у тому, що таке війна, як би він поводився у цій ситуації. І вони вирішують їхати далі, на Схід.

«"Іній" – це фільм про війну, про боротьбу за незалежність. Його дія відбувається під час війни, проте військові дії в кадрі практично відсутні. Ми бачимо те, що війна залишає за собою, що її супроводжує, що її оточує: залишені людьми зруйновані поселення і міста, люди похилого віку і діти, яким нікуди йти і які більше не хочуть відступати», – розповідає режисер, який додає, що «не буває абстрактної війни, абстрактних ран та смертей, страждають та гинуть реальні люди».

Перша частина фільму, де пара зустрічає випадкових людей, серед яких і французька журналістка, яку зіграла Ванесса Параді, виглядає трохи затягнутою. Проте вона вводить у дещо медитативний, напівсонний стан, у якому подорожують герої. Вона повністю компенсується другою частиною фільму, що, попри не надто швидкий темп розповіді, є дуже емоційною завдяки насамперед своїй автентичності. А чи не найсильнішим епізодом фільму стає розмова Рокаса з українськими військовими.

Шарунасу Бартасу важливо проаналізувати те, що відбувається тут і зараз, висловити страхи литовців щодо можливого повторення подій на українському Сході на їх території. Але робить він усе це не на шкоду досконалій художній формі.

Шарунас Бартас – провідний сучасний литовський режисер, який створив першу в країні незалежної кіностудії Studija кинемо. «Іній» – його дев'ята ігрова картина. До «Двотижневика режисерів» цього року, окрім картини Бартаса, увійшли нові фільми Абеля Феррари, Філіпа Гарреля, Амоса Гітая, Брюно Дюмона, Клер Дені та інших.

Катерина Сліпченко, Zaxid.net, 25 травня 2017 року