f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Згодні бунтують – екологічний бурлеск

26.03.2017

Кінофестиваль Docudays UA відкрився у п'ятницю, 24 березня 2017 року, в Будинку кіно документальною стрічкою «The Yes Men: Згодні бунтують» режисерів Лори Нікс, Енді Бічлбаума та Майка Бонанно, спільне виробництво Нідерландів, Данії, Франції, Німеччини, США.

Сергій Тримбач

Історія про з двох активістів, які протягом двох десятиліть створювали містифікації, такі собі культурні провокації в ЗМІ задля викриття екологічних злочинів корпорацій. І трохи втомились – вік, знаєте, і трохи безнадії: прагнеш змінити життя, а воно, зараза, не піддається ніяк... Одначе ж під фінал вони знаходять у собі нові запаси життєвих сил і гумору (справді бурлескного, коли серйозне й високопарне постає в одіжі легковажнй і смішній).

Все би добре, одначе фільм триває 91 хвилину. Замість очевидних, для мене, принаймні, 50-ти (до речі, глядачі й реагували – сміхом, оплесками перші тридцять і останні двадцять хвилин, а середину стрічки якось «проспали»). Уже не вперше доводиться констатувати традиційну затягнутість чималої кількості сучасних неігрових картин.

«Зміна клімату є одним із тих питань, що може змусити вас лишитися в ліжку на цілий день», – сказала режисер Лора Нікс в одному зі своїх інтерв'ю. – «І гумор – найкраща зброя для розв'язання тем, які можуть пригнічувати, адже гумор робить їх більш доступними. Звичайно дії були задумані комічними – будь-то ситуації з підробним полярним ведмедем на баржі в Амстердамі, чи підрядники, які приєдналися до танцю в конференц-холі. Для мене найкраща комедія також включає в себе пафос, тому було важливо в цьому фільмі показати, що дії The Yes Men не завжди є успішними. Поразки можуть бути смішними, і активізм завжди міститить у собі поразки, навіть якщо загальні соціальні рухи, як правило, спрямовані на досягнення успіху. І я думаю, що ми ще більше співпереживаємо хлопцям, коли відчуваємо їхню боротьбу і в комедійному, і в реалістичному світлі».

Негативні зміни клімату – головна тема цьогорічного Docudays UA. Ну справді, підвищення температури на 4 градуси, загроза танення криги і новітнього потопу...

Втім, як заявив у своєму дотепно-іскрометному виступі на відкритті фестивалю голова Держкіно України Пилип Іллєнко, Будинку кіно, а відтак і Спілці кінематографістів потоп не загрожує, оскільки він знаходиться на висоті 148 метрів над рівнем моря. Ще оптимістичніше виглядає Держкіно – воно вище морського рівня аж на 184 метри. І загалом перспективи просто чудесні – кіно буде жити, в Україні передусім, і жити дуже добре. Разом з фестивалем Docudays UA, звичайно.

На фото: кадр із фільму «The Yes Men: Згодні бунтують»

Сергій Тримбач