f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

121-й день народження Степана Шагайди

13.01.2017

Сергій Тримбач

Степан Васильович Шагайда (справжнє прізвище – Шагадин, 9 СІЧНЯ 1896 року, с. Білоголови, нині Зборівського району Тернопільської області – 12 січня 1938 року, м. Київ) – актор театру і кіно.

У 1922–1928 роках опановував сценічне мистецтво в драматичній студії; актор театру «Березіль», учень Леся Курбаса. На сцені знаменитого театру зіграв чимало ролей – П’єра Огюста у «Золотому череві» (1926), Робітника у виставі «Газ» (1923) та ін.

Дебют в кіно так само відбувся завдяки Лесю Курбасу – у його кінострічці «Вендета» (1924, не збереглася) зіграв роль диякона Гордія. Диякон розгортає люту і безпощадну війну із сусідом, отцем Сильвестром (Йосип Гірняк, так само курбасівець). Предмет ворожнечі – черешня, яка росте на межі і обдарувала несподіваним врожаєм плодів... Судячи по всьому, це була ексцентрична комедія.

Відтак не дивно, що Олександр Довженко у своєму кінодебюті (швидше сценарному, аніж режисерському) «Вася-реформатор» скористався послугами Степана Шагайди, який зіграв роль Митька Куцого, бандита. Фільм не зберігся. Теж ексцентрична комедія.

Відомо, що три фільми Леся Курбаса, зняті 1924-го (окрім «Вендети», це «Арсенальці» і «Макдональд») мали певний вплив на Олександра Довженка. То ж не дивно, що режисер охоче знімав у своїх фільмах акторів «Березільського» вишколу.

Степан Шагайда знявся ще у двох Довженкових фільмах – «Іван» (1932, роль батька Івана) і «Аероград» (1935, Степан Глушак).

Чимало й інших цікавих ролей у картинах «П’ять наречених» (1929), «Перекоп» (1930) Івана Кавалерідзе, «Кармелюк» (1931) – у фільмі Фавста Лопатинського він зіграв головну роль, та інші...

Останніми роботами в кіно були «Багата наречена» (1937, реж. Іван Пир’єв) та фільм-опера «Запорожець за Дунаєм» (1937, реж. Іван Кавалерідзе).

Степан Шагайда був заарештований вночі 19 жовтня 1937 року, синхронно з іншими українськими кінематографістами – Януарієм Бортником, Фавстом Лопатинським, Миколою Надемським... Його розстріляли 12 січня. Йому було 42 роки, тільки сорок два. Півжиття одкраяли, украли в нього, і якого життя!

Обкрадені і ми. Згадаймо одного з найбільших талантів у славній когорті українських акторів – Степана Шагайду.

На фото: Степан Шагайда у фільмі «Аероград»

Сергій Тримбач

Перший Кіноогляд оголосив переможців

19 вересня 2019 року. Червоний зал Будинку кіно. Художній фільм "БЛУКАЮЧА ЗЕМЛЯ" (Китай, 2019 рік) НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ та CHINA FILM CO.,LTD,ЗА ПІДТРИМКИ ПОСОЛЬСТВА КНР В УКРАЇНІ

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05