f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

121-й день народження Степана Шагайди

13.01.2017

Сергій Тримбач

Степан Васильович Шагайда (справжнє прізвище – Шагадин, 9 СІЧНЯ 1896 року, с. Білоголови, нині Зборівського району Тернопільської області – 12 січня 1938 року, м. Київ) – актор театру і кіно.

У 1922–1928 роках опановував сценічне мистецтво в драматичній студії; актор театру «Березіль», учень Леся Курбаса. На сцені знаменитого театру зіграв чимало ролей – П’єра Огюста у «Золотому череві» (1926), Робітника у виставі «Газ» (1923) та ін.

Дебют в кіно так само відбувся завдяки Лесю Курбасу – у його кінострічці «Вендета» (1924, не збереглася) зіграв роль диякона Гордія. Диякон розгортає люту і безпощадну війну із сусідом, отцем Сильвестром (Йосип Гірняк, так само курбасівець). Предмет ворожнечі – черешня, яка росте на межі і обдарувала несподіваним врожаєм плодів... Судячи по всьому, це була ексцентрична комедія.

Відтак не дивно, що Олександр Довженко у своєму кінодебюті (швидше сценарному, аніж режисерському) «Вася-реформатор» скористався послугами Степана Шагайди, який зіграв роль Митька Куцого, бандита. Фільм не зберігся. Теж ексцентрична комедія.

Відомо, що три фільми Леся Курбаса, зняті 1924-го (окрім «Вендети», це «Арсенальці» і «Макдональд») мали певний вплив на Олександра Довженка. То ж не дивно, що режисер охоче знімав у своїх фільмах акторів «Березільського» вишколу.

Степан Шагайда знявся ще у двох Довженкових фільмах – «Іван» (1932, роль батька Івана) і «Аероград» (1935, Степан Глушак).

Чимало й інших цікавих ролей у картинах «П’ять наречених» (1929), «Перекоп» (1930) Івана Кавалерідзе, «Кармелюк» (1931) – у фільмі Фавста Лопатинського він зіграв головну роль, та інші...

Останніми роботами в кіно були «Багата наречена» (1937, реж. Іван Пир’єв) та фільм-опера «Запорожець за Дунаєм» (1937, реж. Іван Кавалерідзе).

Степан Шагайда був заарештований вночі 19 жовтня 1937 року, синхронно з іншими українськими кінематографістами – Януарієм Бортником, Фавстом Лопатинським, Миколою Надемським... Його розстріляли 12 січня. Йому було 42 роки, тільки сорок два. Півжиття одкраяли, украли в нього, і якого життя!

Обкрадені і ми. Згадаймо одного з найбільших талантів у славній когорті українських акторів – Степана Шагайду.

На фото: Степан Шагайда у фільмі «Аероград»

Сергій Тримбач