f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

З театральних низин і вершин

13.01.2017

7 січня 2017 року на телеканалі «Культура» демонстрували фільм-виставу «Мартин Боруля».

Сергій Тримбач

Уперше бачив його ще у дитинстві. Гнат Юра у головній ролі, він же режисер вистави «франківського» театру і співрежисер (разом з Лесем Швачком) екранної версії. Боруля у виконанні Гната Юри – це мікст реалізму, найточнішої проробки і відтворення життя персонажа в режимі, сказати б, он-лайн, і водночас театральної умовності, коли відчуваєш, як актор дистанціюється від свого героя. Себто вищий акторський пілотаж – стереоскопічний, у підсумку, образ людини, самого часу... До речі, суголосний нашому, коли так прагнеться із грязі та в «дворянство», в обкладання свого побутового життя символами багатства і презентаційного блиску.

З дитинства я знав, що Гнат Юра – мій земляк. Народжений 8 січня 1888 року у селі Федвар Олександрійського повіту (тепер уже Олександрівського, та це не міняє суті справи). Провінція, куди вже там? Звідки ж узявся отакий актор, який сформує, виплекає знаменитий, високопрофесійний театр імені Франка?

Відповідь проста: у тодішній провінції театр відігравав колосальну формотворчу роль.

Театр народний, аматорський, з одного боку. А з другого тодішній провінційний глядач мав прямий і активний доступ до професійного театру – завдяки гастрольним і антрепризним виставам з Харкова, Києва, Санкт-Петербурга, Москви... Так було в Єлисаветграді (Кіровограді, нині Кропивницькому), де Гнат Юра жив у свого дядька, заповзятливого театрала (не забуваймо, що на Єлисаветградській землі і народився український класичний Театр корифеїв).

Так само було і потім, коли Гнат Юра потрапив до царської армії і відбував службу у моїй рідній Олександрії. Але ж там, у провінційному, знов-таки, місті функціонував театр (його приміщення збереглося до нашого часу, та ба...) і на його сцені майбутній актор і режисер познайомився з такими діячами російського театрального мистецтва як Павло Орленєв, Павло Гайдебуров... Під тим впливом він навіть поїхав до Москви (у час відпустки), аби вступити до школи МХТ, одначе не склалось...

Зате склалось в театрі українському, і слава Богу. До речі, і в кіно, попри не таку вже й велику кількість зіграних ним ролей. Одначе про це вже іншим разом.

На фото: Гнат Юра в ролі Мартина Борулі

Сергій Тримбач