f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Мистецтво в кубі

08.01.2017

Фернан і Надя Леже, Олександр Довженко і Юлія Солнцева.

Сергій Тримбач

4 січня 1981 року народився Фернан Леже, повне ім’я Жозеф Фернан Анрі Леже, фр. Joseph Fernand Henri Léger (1881–1955) – французький художник, графік, скульптор, кінорежисер, один з піонерів кубізму.

Надя Леже (Ходасевич, 1904–1983) – білоруська і французька художниця. У 1952 році одружилась з Фернаном Леже. По його смерті ініціювала створення Національного музею Фернана Леже побіля містечка Бьот у Приморських Альпах. Нині там знаходиться 348 творів митця: живопис, малюнки, мозаїки, вироби з бронзи, кераміка та гобелени, а також роботи самої Наді Леже.

Надя Леже не раз приїздила до СРСР з метою популяризації творчості Фернана Леже – привозила його картини в Москву. Влаштовувала виставки радянських художників у Франції, приймала у себе радянських митців.

Тетяна Дерев’янко, багаторічний завідувач Музею кіностудії імені О.Довженка, стверджувала, що скульптурна композиція «Урожай», яка знаходилася у московській квартирі Олександра Довженка і його дружини Юлії Солнцевої, була зроблена Надею Леже на замовлення Олександра Довженка. Однак куди ймовірніше, що це був подарунок Наді Леже – Юлії Солнцевій.

Напевно, що Юлія Солнцева познайомилась з Надею Леже на кінофестивалі у Каннах 1961 року, куди вона приїхала як режисер фільму «Повість полум’яних літ» (за Довженковим сценарієм; до речі, картина була удостоєна призу журі за кращу режисуру!). Радянську делегацію в Каннах очолювала Катерина Фурцева, міністр культури СРСР, яка дружила з Надею Леже – саме вона, мабуть, і познайомила їх.

А в 1970-ті Надя Леже стала фактичною сусідкою Юлії Солнцевої – їх дачі у підмосковному Перєдєлкіно стояли поруч (Олександр Довженко і Юлія Солнцева побудували дачу на рубежі 1940–1950-х).

По смерті Наді Леже дачу придбав знаменитий художник, скульптор Зураб Церетелі, він же, пізніше, купив і дачу Довженка-Солнцевої (кажуть, для свого онука), радикально її перебудувавши. В Перєдєлкіно досі є вулиця Довженка.

У своєму Щоденнику Олександр Довженко згадує Фернана Леже 28 жовтня 1954 року. «Надо создавать новые образцовые очаги культурного строительства на селе. Я вспомнил Пикассо и Леже. Что сделал Пикассо в одном из захолустных керамических городков!»

Йдеться про те, що у 1950-ті Фернан Леже вирішив створювати керамічні скульптури великого розміру, з метою захоплення громадських місць. Пабло Пікассо щось подібне розпочав ще раніше.

На фото: Надя Леже пише портрет Фернана Леже

Сергій Тримбач

17 грудня, вівторок, Синій зал НАШ ІЛЮЗІОН. Художні фільми «НА ЗАХІДНОМУ ФРОНТІ БЕЗ ЗМІН» та «З НОВИМ РОКОМ!»

18 грудня, середа, Синій зал 25-й річниці Спітакської трагедії присвячується Документальний фільм «РОЗДІЛЮ ТВІЙ БІЛЬ»

19 грудня, четвер, Червоний зал Найкращі фільми світового кінопрокату Документальний фільм «САНСАРА»