f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

«Маріонетки року»

03.01.2017

В 1916 році в Україні почався спад кіновиробництва...

Сергій Тримбач

Основна причина – дефіцит сирої плівки, її запаси закінчуються.

У 1916-му до Росії з Америки починають експортувати плівку «Кодак», яка розподілялась між трьома найбільшими фірмами А.Ханжонкова, І.Єрмольєва і П.Тімана, котрі перепродували її меншим компаніям.

Кінофірми в Україні у 1916-му випустили 10 фільмів – здебільшого це були кінодекламації (екран та заекранна озвучка) на воєнну тематику. У Києві – «В кровавом яростном бою», «Братоубийственная война», у Єкатеринославі «Умер бедняга в больнице военной», фільм зберігся.

А ще «Власть женщины» («Светотень», Київ, режисер С.Писарєв) та драма «Убийство на постоялом дворе» (та ж студія, реж. І.Сойфер). В Єкатеринославі – «Тринадцать черных лебедей» (реж. В.Гарлицький) та ін. Загалом зменшилась кількість пропагандистських стрічок, натомість з’явились жанрові ігрові фільми. Назви деяких з них підозріло нагадують нинішню ходову продукцію, телесеріальну передовсім («Власть женщины» і т.п.). (За книгою: В. Миславский. Кино в Украине. 1896–1921. – Харків, 2005).

Ну, а 1 січня 1917-го АТ «А.Ханжонков и Ко» випустило в прокат фільм «Марионетки рока» відомого режисера Євгенія Бауера. Гм, що називається «и лучше выдумать не мог» – для початку 1917 року... Та ще й діючими особами були знамениті письменники Валерій Брюсов та Леонід Андрєєв, режисер Володимир Немирович-Данченко та інші відомі діячі культури.

Отак і понеслось...

На фото: кадр із фільму Євгенія Бауера «Дети века» (1915).

Сергій Тримбач

17 грудня, вівторок, Синій зал НАШ ІЛЮЗІОН. Художні фільми «НА ЗАХІДНОМУ ФРОНТІ БЕЗ ЗМІН» та «З НОВИМ РОКОМ!»

18 грудня, середа, Синій зал 25-й річниці Спітакської трагедії присвячується Документальний фільм «РОЗДІЛЮ ТВІЙ БІЛЬ»

19 грудня, четвер, Червоний зал Найкращі фільми світового кінопрокату Документальний фільм «САНСАРА»