f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

«Маріонетки року»

03.01.2017

В 1916 році в Україні почався спад кіновиробництва...

Сергій Тримбач

Основна причина – дефіцит сирої плівки, її запаси закінчуються.

У 1916-му до Росії з Америки починають експортувати плівку «Кодак», яка розподілялась між трьома найбільшими фірмами А.Ханжонкова, І.Єрмольєва і П.Тімана, котрі перепродували її меншим компаніям.

Кінофірми в Україні у 1916-му випустили 10 фільмів – здебільшого це були кінодекламації (екран та заекранна озвучка) на воєнну тематику. У Києві – «В кровавом яростном бою», «Братоубийственная война», у Єкатеринославі «Умер бедняга в больнице военной», фільм зберігся.

А ще «Власть женщины» («Светотень», Київ, режисер С.Писарєв) та драма «Убийство на постоялом дворе» (та ж студія, реж. І.Сойфер). В Єкатеринославі – «Тринадцать черных лебедей» (реж. В.Гарлицький) та ін. Загалом зменшилась кількість пропагандистських стрічок, натомість з’явились жанрові ігрові фільми. Назви деяких з них підозріло нагадують нинішню ходову продукцію, телесеріальну передовсім («Власть женщины» і т.п.). (За книгою: В. Миславский. Кино в Украине. 1896–1921. – Харків, 2005).

Ну, а 1 січня 1917-го АТ «А.Ханжонков и Ко» випустило в прокат фільм «Марионетки рока» відомого режисера Євгенія Бауера. Гм, що називається «и лучше выдумать не мог» – для початку 1917 року... Та ще й діючими особами були знамениті письменники Валерій Брюсов та Леонід Андрєєв, режисер Володимир Немирович-Данченко та інші відомі діячі культури.

Отак і понеслось...

На фото: кадр із фільму Євгенія Бауера «Дети века» (1915).

Сергій Тримбач