f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Піонери, піонери, кінематографічної ери

03.01.2017

28 грудня 1895 року брати Люм’єри влаштували перший платний кіносеанс на бульварі Капуцинок в Парижі.

Сергій Тримбач

В Києві пропагандистом «Синематографа» французьких братів став театральний режисер та антрепренер Микола Соловцов. 14 грудня 1896 року в театрі Соловцова на вулиці Фундуклеївській, 5 (нині це театр імені Лесі Українки) відбувся перший сеанс того «Синематографа». Звідтоді показ фільмів відбувався регулярно.

Із підвищенням інтересу до кіно видозмінювалися і умови показу, з’являються спеціально збудовані кіно-театри. Ось погляньте (див. фото) на глядацьку залу кінотеатру Антона Шанцера (був такий австрійський підприємець) – розкішно, це справжній театр кіно. Окрім всього, зручні крісла, відповідного нахилу. У фойє грав оркестр, фільми так само озвучувались оркестром. Це вже не «кіношка», це для серйозної, небідної публіки з доволі високими культурними запитами.

Загалом на Хрещатику було кілька кінотеатрів. Режисер Суламіф Цибульник колись розповідала, що вона, дівчинкою, підробляла, переносячи, бігцем, коробки з плівкою з одного хрещатицького кінотеатру в інший. Вони стояли майже поруч.

Під час Другої світової війни всі кінотеатри на центральній вулиці столиці згоріли... (На місці «Кино-театра» нині КМДА). Вічна їм і вдячна пам’ять – в них народився справді культурний кіноглядач, без якого розвиток кіноіндустрії не уявляється можливим.

Саме такого кіноглядача, такої публіки нині не вистачає українському кіно. Одна із причин – наш кінопрокат в останні два десятиліття орієнтувався на підліткову свідомість, на людину із заниженим культурницьким інстинктом. Глядачі інших категорій були просто відучені харчуватись екранним продуктом в кінотеатрі – тепер от маємо...

На фото: «Кино-театр» Антона Шанцера. Глядацький зал. 1912 рік.

Сергій Тримбач

19 вересня 2019 року. Червоний зал Будинку кіно. Художній фільм "БЛУКАЮЧА ЗЕМЛЯ" (Китай, 2019 рік) НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ та CHINA FILM CO.,LTD,ЗА ПІДТРИМКИ ПОСОЛЬСТВА КНР В УКРАЇНІ

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ