f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Відкрив себе. Про Миколу Шудрю

21.12.2016

Сергій Тримбач

19 грудня, на Миколая, як тепер з’ясовується, народився Микола Шудря (1934–2012) – письменник, журналіст, кіносценарист, історик. Хоча в усіх довідниках значиться інша дата народження – 5 січня 1935 року. Про це я дізнався від дружини іменинника, Євгенії Шудрі.

Родом із села Веселий Поділ, що на Полтавщині, на Хорол-річці, Микола Архипович видавався типовим полтавцем – говорив повільно, супроводжуючи мовлення нешвидкими плавними жестами. Ніколи й нікуди не поспішав. Любив погомоніти – зі мною головним чином про Олександра Довженка і про кіно загалом. Так, непоспішливий чоловік, а тільки одних фільмів, зроблених за його сценаріями, десятки. А статей, а книг, а... Трудівник. Такого роду і такого заводу... На таких людях життя й тримається.

І ще: «Після закінчення навчання в столичному Тарасовому університеті Шудря трудився в молодіжці «Київський комсомолець», згодом працював в інших творчих колективах. І скрізь значився серед неблагонадійних. В одному з видань йому «вклепали» сувору догану за націоналістичні погляди. «Я з тих доган ніколи не вилазив...» – зізнається Микола Архипович. За підтримку української ідеї його «пішли» з університету, не дали захистити вже підготовлену дисертацію. Відтак «пішли» й з Інституту імені М. Рильського, Інституту культури. Шість років підряд Микола Шудря ніде не працював і практично не міг друкуватися під власним прізвищем.

Лише згодом потрапив у документальне кіно, де створив понад сто захоплюючих, самобутніх стрічок. "Найбільшу пригоду мав із кінокартиною «Відкрий себе» – про Григорія Сковороду. Ми відзняли її ще 1972 року. Щоб увійти в світ видатного філософа, дізнатися, яким запам’ятався цей образ у народі, ми мало не всю Україну об’їхали. Розповіді людей і стали однією з наскрізних ліній кінокартини. Друга площина – це народження людини. Тут ми скористалися з послуг нашого видатного сучасника, скульптора й кінорежисера Івана Петровича Кавалерідзе. У цьому фільмі ми показуємо, як виготовляли пам’ятник Сковороді, той, що нині стоїть у Лохвиці на Полтавщині. Коли скульптуру закінчили, ми вивезли її в степ за Бориспіль і поставили на кургані. Боже, яке то було видиво! Цей невеликий сюжет воістину оживив Сковороду, ще більше наблизив його до нас. На тлі створення цього монумента філософські роздуми Сковороди зазвучали настільки по-сучасному, сміливо й убивчо, що ті, кому належало схвалити фільм, перелякалися і... прикрили його"» (Андрій Мельничук. Дослідник Божою милістю. – День. – 27 червня 2012 року).

Фільм «Відкрий себе» (Укркінохроніка, 1972)

Сценарій Володимира Костенка, Миколи Шудрі
Режисер Роллан Сергієнко
Оператор Олександр Коваль
Композитор Ігор Карабиць
Звукооператор Георгій Стремовський
Текст від Григорія Сковороди читав Іван Миколайчук

Картину було заборонено, повернули до життя наприкінці 1980-х. У 1991 році фільм отримав Державну премію імені Тараса Шевченка.

Сергій Тримбач