f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

...І про культуру без погоди

21.11.2016

Від 23 серпня 2016 року на «UA: Першому» виходить 15-хвилинна спеціальна програма про події в культурному просторі України та світу, що приділяє увагу кінематографу.

Інна Долженкова, «Суспільне мовлення»

23 серпня на «UA: Першому» сталася подія, майже не помічена споживачем видовищ без хліба на каналах комерційних. Тут у вечірньому праймі запустили щоденні випуски повідомлень про культуру. Він так і називається — «Новини: Культура» і є таким собі логічним завершенням блоку праймових вечірніх новин, який починається о 18.15 «Новинами: Світ» і продовжується випуском новин загальних.

Те, що цього не помітили конкуренти у вигляді комерційних каналів, природно: тамтешній глядач міцно засвоїв, що культура — це хіба що розмаїті талант-шоу. Ну, може, ще серіали про сільських Попелюшок, які шляхом неймовірних випробувань стають примадоннами світової оперної сцени. Отож, можемо говорити про задавнений радянський синдром «культура в загоні», коли новини культури подавалися скупими рядками на останніх хвилинах випусків новин, ретельно підхоплений і вже на новому, так званому ринковому рівні виплеканий українським комерційним телебаченням.

Поява 15-хвилинної (насправді це досить великий хронометраж для телебачення) спеціальної програми про події в культурному просторі України та світу — ознака того, що «UA: Перший» уперто наближається до суспільного мовлення. Бо лише суспільний мовник може дозволити собі розкіш докладно, а не одним рядком, скоромовкою, розповідати про театральні та кінопрем'єри, концерти як уславлених, так і невідомих наразі колективів, художні виставки, перформанси та інші культурні заходи. До того ж, не обмежуючись подіями в столиці України. Що, до речі, було би зрозумілим з огляду на вкрай низьке матеріальне забезпечення суспільного мовника. Але редактори «Новини: Культура» все-таки знаходять можливості робити репортажі з багатьох обласних центрів і пускати їх в ефір оперативно.

Ось як про це сказано на сайті каналу: «Репортажі з подій українського й світового культурного простору, ексклюзивні матеріали з реставраційних центрів, театральних залаштунків та інших творчих майстерень – таким є проект “Новини: Культура”. Які концерти відбуваються? Коли відкривається нова виставка? Де презентують довгоочікуваний фільм? Відповіді на значно більший перелік запитань – у новинах культури з батьківщини Леонтовича, Малевича й Довженка, а також близького і далекого зарубіжжя».

Ведуть новинний культурний блок на «UA: Першому» по черзі двоє ведучих: один тиждень бал править Артем Глєбов, наступний — Людмила Микитюк. Обоє перед тим, як прийшли вести «Новини: Культура», набули відповідного досвіду на каналі «Культура», який нині є структурним підрозділом суспільного мовника. Точніше, Людмила Микитюк тут до 2016 року працювала кореспондентом, а Артем Глєбов — старшим редактором та ведучим інформаційної програми «Новини культури». Щоправда, другий після роботи на «Культурі» попрацював іще й регіональним редактором на каналі НТН. На такій посаді можна було напрацювати безліч потрібних зв'язків у регіонах, що, без сумніву, стало в нагоді на посаді ведучого нового блоку новина на «UA: Першому», допомагаючи отримувати оперативні репортажі чи то з кінозйомок у Рівному, чи то з вистави в ляльковому театрі Житомира.

Побачити якісь репортажі з локацій знімання чергового (дякувати богові, ми дожились-таки до цього поняття!) українського серіалу або ж повного метру подеколи можна і в випусках новин на комерційних каналах. Але це переважно — промоція власного продукту каналів на кшталт «1+1», ICTV, «України» та інших. «Новини: Культура», тим часом, коли йдеться про український кінематограф, подають репортажі про всі кінопроекти, що знімаються на момент виходу кожного конкретного блоку. Незалежно від жанру фільмів. Тож тут намагаються подати інформацію про все, що виробляється в Україні — від артхаусу до комерційного кіно (принаймні, того, що, на думку авторів, може претендувати на успішний бокс-офіс).

І навіть коли йдеться про відверто локальні, важливі хіба що для конкретного регіону, проекти, репортажі про них теж потрапляють до новин у всеукраїнському масштабі. Приміром, як це було у випуску «Новини: Культура» від 19 вересня, де показали репортаж із прем'єри фільму «Шумські ліси» в Рівному. Те саме можна сказати про першу виставу сезону в житомирському ляльковому театрі.

Розповіді про ці локально-регіональні події врівноважуються репортажами зі світових подій. Того ж таки 19 вересня це було вручення премії «Еммі» в Лос-Анджелесі за найкращі телевізійні серіали.

15 хвилин вечірнього випуску вміщають зазвичай шість сюжетів, що дозволяє досить докладно розповісти все, що може зацікавити цільову аудиторію. І за таке оптимальне співвідношення інформативності та оперативних репортажів із місця події — великий респект редакторам.

Та повертаючись до рідних пенатів...

Якби не репортаж у випуску «Новини: Культура» від 26 серпня про відкриття пам'ятника Богданові Ступці на Байковому цвинтарі, де великого актора поховали в липні 2012 року, глядачі, котрі творять власну інформаційну картину з жовтих видань, і досі були б переконані: в тому, що великому акторові досі не встановили надгробок, винна родина актора. Яка не спромоглася зібрати гроші на надгробок. Завдяки ж сюжетові «Новин: Культура» глядач дізнався, що бронзовий пам'ятник у вигляді коріння дерева, яке росте вгору, вимагав великої роботи від українського скульптора, друга родини з Одеси, Михайла Реви. І тривала ця титанічна праця аж три роки — від ідеї до втілення. Що, звісно, геть перекреслює жовтий міф про нехтування родичами Богдана Ступки пам'яті свого патріарха.

Юні (переважно) кореспонденти блоку «Новини: Культура» працюють багато й завзято, але їхня недосвідченість і відсутність літредакторів подеколи дається взнаки. Приміром, в одному з сюжетів молода журналістка, вочевидь, твердо засвоївши, що її завжди посилають на подію, так і не змогла виплутатися з цього поняття, незліченну кількість разів повторивши це сакральне слово в своєму репортажі. Трапляються помилки і в підводках до сюжетів у виконанні самих, здавалося б, досить досвідчених ведучих. Приміром, коли 19 вересня Артем Глєбов говорив про похорон українського письменника Романа Іваничука, він чомусь назвав його просто діячем. Без уточнення, що це видатний діяч української літератури.

Проте ці маленькі помилки на тлі загальної панорами культури, що її намагається створити «UA: Перший» у щоденних, а отже, регулярних і вперто-просвітницьких випусках «Новин: Культури», майже не мають значення.

Звісно, сюжетам у випусках «Новин: Культури» бракує розмаху комерційних каналів, коли йдеться про висвітлення найбільших культурних подій у світовому масштабі. Але олігархічним каналам, зокрема й тим, які дозволяють собі прямі репортажі з церемонії вручення «Оскара», натомість, просто бракує культури як щоденного явища в житті тих, хто її потребує. Тож «UA: Першому» на цьому тлі є чим пишатися.

Інна Долженкова, «Суспільне мовлення», 22 вересня 2016 року