f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Фільми незалежної України, об’єднані Львовом

01.09.2016

Львівська кінокомісія підготувала підбірку фільмів незалежної України, знятих у Львові чи львівськими кінопрофесіоналами.

«Прекрасне, як на картинці, місто, повне історій, цікавих персонажів та інтриг. Поєднання сучасності й давнини, вуличних перипетій і законів віддалених районів – перетворюють Львів на універсальний знімальний майданчик, популярний серед українських режисерів», – зазначають у Львівській кінокомісії.

«Креденс», 2013
сімейна драма з елементами інтелектуальної комедії
реж. Валентин Васянович
зйомки: Львів, Київ
професіонали зі Львова: Олег Примогенов (актор), Наталія Васько (акторка), Микола Береза (актор)

Дія фільму відбувається у зимовому Львові. Для того, щоб просто жити і займатись своєю справою, головному герою Оресту необхідно пройти неабиякі випробовування. Чи варто йти на компроміс з самим собою заради міфічних благ? Це головне питання, яке турбує героя.

Використання у назві фільму слова «креденс» свідчить про те, що особлива «львівська» атмосфера є «родзинкою» стрічки. Саме це робить її однією з перших «львівських» кіноісторій українського кінематографа.

«Ломбард», 2013
гангстерська комедія
реж. Любомир Левицький
зйомки: Львів
професіонали зі Львова: Валерій Легін (актор)

Дія картини відбувається в абстрактному містечку Лемберзі, а головні герої – два брати – Марк і Яша. Живуть хлопці за законами вулиці. Несподівано брати отримують у спадок один з найбільших у місті ломбардів. Але все не так просто – їхній рідний дядько Фелікс не поспішає віддати його Маркові та Яші.

Основними знімальними локаціями стали: центральна частина міста та околиці Личаківського кладовища.

«Жива ватра», 2014
документальний
реж. Остап Костюк (Львів)
професіонали зі Львова: Олександр Позняков (оператор)

Режисер провів чотири роки, спостерігаючи за життям вівчарів трьох поколінь в українських Карпатах. Стрічка розповідає долю традиційного ремесла в контексті сучасного світу.

2015-го фільм отримав Спеціальний Приз журі (Special Jury Prize) Канадського міжнародного фестивалю документального кіно Hot Docs у категорії «Міжнародний повнометражний документальний фільм».

29 вересня фільм виходить у широкий український прокат.

Зараз Остап Костюк працює над своїм новим фільмом «Забавка» за підтримки Львівської міської ради та Львівської кінокомісії в рамках Третього конкурсу кінопроектів.

«Легіон. Хроніка Української Галицької Армії 1918-1919», 2015
перший в Україні документальний фільм з використанням найсучасніших технологій у форматі 4K
документально-ігровий фільм, реконструкція
реж. Тарас Химич (Львів)
зйомки: Львів
актори зі Львова: Олександр Кузьменко (актор), Дєлайчук Анастасія (акторка), Дмитро Каршневич (актор), Андрій Козак (актор), Олег Онещак (актор) та інші.

Сюжетна лінія створена на основі спогадів очевидців. В скурпульозних реконструкціях перед нами постає образ українського Січового Стрільця.

Тарас Химич також є автором циклу пізнавальних фільмів з історії кіно, знятих у Львові. Зараз режисер працює над своїм новим фільмом «Жива».

«Varta1, Львів, Україна», 2015
документальний
реж. Юрій Грицина (Львів)
зйомки: Львів

Це спроба реконструкції атмосфери і реакцій часів кінця Євромайдану, коли у Львові після Ночі Гніву (19.02.2014) активісти перебрали на себе функцію правоохоронців. Будь-хто міг підключитися до Zello-рації спеціальної спільноти і почати патрулювати місто. У стрічці режисер використовує записи радіопереговорів автомобілістів і відзняті на стареньку VHS-камеру райони Львова.

«…Я відзняв… урбаністичні закутки Львова, про які не надто прийнято згадувати, коли говорять про Львів. Це нецентральні райони міста, вони дещо занедбані, таке враження, що вони випали з тої історії, в якій колись приймалу участь. Я хотів подивитися саме на цей сон ландшафту, на очікування історії. Віднайти сліди минулої і обіцянку нової революції», – коментує режисер.

«Varta 1, Львів, Україна» отримав диплом за найкращий повнометражний фільм від журі FIPRESCI на ОМКФ–2016 та спеціальну відзнаку журі Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини DOCUDAYS UA.

Львівська кінокомісія, 27 серпня 2016 року