f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Про документальний фільм «Війна на нульовому кілометрі»

06.08.2016

19 травня 2016 року в "Укрінформі" відбулася прес-конференція, під час якої автори розповіли про роботу над документальним фільмом "Війна на нульовому кілометрі".

Стрічка оповідає про реальні події перших місяців російської агресії проти України, що сталися на кордоні з Росією від травня до вересня 2014 року, зокрема, коли прикордонники були в оточенні біля пунктів пропуску "Довжанський" та "Ізварине".

Помічник голови Держприкордонслужби, прес-секретар Олег Слободян нагадав, що той рік, особливо перша його половина, був дуже складним: "За 2014 рік підрозділи Держприкордонслужби обстрілювались, в тому числі з російського боку, 796 разів. При цьому 420 разів – це були обстріли із важкої артилерії, обстріли з РФ, коли ворога наші хлопці практично не бачили і смерть прилітала з неба, і прилітала від тих, кого вважали своїми якщо не братами, то колегами. А хлопці мовчки робили свою роботу".

Олег Слободян зазначив, що у картині використана відеохроніка, отримана від бійців, що були безпосередніми учасниками подій, знята на мобільні телефони, планшети, а також відео, яке знімали фахівці Держприкордонслужби у той період.

За словами режисера фільму Василя Рибальченка, "це реконструкція тих подій, які навіть гіпотетично не можна було зняти, тому що були такі бої, що не можна було навіть голову підняти". Крім хроніки, фільм містить й ігрові епізоди.

"Війну на нульовому кілометрі" побудовано на новелах – це історія людини, історія битви, він містить також 2 музичні кліпи.

"Фільм "гібридний". Це не документалістика, це художня документалістика. Головне було – передати дух, настрій, психологічний стан. Фільм про трансформацію свідомості, як звичайні хлопці, що не нюхали пороху, пройшли через страшну м'ясорубку та стали воїнами і патріотами. Там дуже багато щирих, чесних, справжніх чоловіків", – сказав Василь Рибальченко.

Він додав, що професійних акторів у фільмі взагалі немає: "Одну маленьку роль – "сєпара" – зіграв вертольотчик, а всі решта – прикордонники, 95 відсотків людей, які пройшли АТО".

Як зазначив продюсер, директор Міжнародного продюсерського центру "Форт-пост" Олександр Дріз, зйомки розпочалися у другій половині 2015 року.

"Практично ми вперше знімаємо суто реалістичні події, поєднуючи їх з кінодраматургічним мистецтвом. Інколи це були екстремальні умови. Зйомки проходили в зоні АТО, під час бойових дій. Ми разом з прикордонниками вперше опинилися під кулями, артилерійськими обстрілами", – розповів він.

За словами пана Дріза, фільм буде показаний у кінотеатрах. Вже є домовленість із Держприкордонслужбою, що він буде йти в усіх містах вздовж державного кордону, а також у Києві.

Крім того буде підготовлено телевізійну версію стрічки.

"Кіноверсія буде дуже цікава. Але для телеканалів буде пропозиція розвинути цей проект – за комерційні кошти каналів, щоб ми могли зробити серіал. Мінімум 5 серій, тому що одну серію треба КПП "Довжанський" присвятити, другу – "Ізвариному", потім – Луганський прикордонний загін. Там такі історії!.." &ndash сказав Олександр Дріз.

Він уточнив, що невикористаного матеріалу, що не увійшов у 52 хвилини фільму, дуже багато. А також наголосив, що кінофільми в цьому жанрі, які ламають стереотип, конче потрібні, тому що це – про реальних людей, про реальні події.

"Треба відкривати еру нового військово-патріотичного жанру кіно. Ми над цим активно почнемо працювати", – зазначив продюсер.

При цьому заступник голови Держкіно Сергій Неретін додав, що зараз не вистачає міфу про сучасних українських прикордонників, особливо тих, що опинилися на рубежі протистояння в умовах війни. "Фільм допоможе витіснити міфи радянської історії", – сказав він.

Автори "Війни на нульовому кілометрі" вважають свою документальну стрічку видом контрпропаганди. На цьому наголосив креативний продюсер Олександр Лірчук.

"Нам у цьому фільмі хочеться показати новий вид сучасної української військової пропаганди. Кожен такий фільм, в тому числі і наш, має бути зброєю, яка працює не тільки на свою територію, а й має бути спрямована і "туди". Щоб вони там теж побачили, щоб вони зрозуміли, хто тут і за що воює, хто стоїть на кордонах українських", – сказав Олександр Лірчук.

Зокрема, за його словами, один з епізодів фільму розповідає про події на КПП "Довжанський" у Луганській області, де під російськими снарядами, мінами і "Градами" гинули одесити. "Це одеські прикордонники, яких у травні, після того, як згорів Будинок профспілок, відправили на підкріплення на кордон. І це дуже сильний контрпропагандистський з нашого боку закид тій стороні. Тому що там не якісь міфічні "бандерівці" з Карпатських гір, там одесити сиділи в окопах, яких усіх видавали за представників "руского міра"", – зазначив креативний продюсер.

На його переконання, цінність фільму в тому, що там показано наших героїв такими, які вони є. "Особливим розчаруванням, шоком для них було те, що вони постійно обстрілювались з російської території тими, кого вони раніше вважали як мінімум своїми добрими сусідами. І після того всього я не побачив у їхніх очах ненависті, такої лютої, які ми можемо спостерігати у наших східних сусідів, вони до них ставляться із співчуттям – як до людей, що важко хворі", – поділився враженнями Олександр Лірчук.

Олександр Дріз розповів, що фільм вдалося зняти за невеликі кошти, та ще й банк "Хрещатик" "украв" з бюджету 200 тисяч грн. Документальну стрічку було створено на державне замовлення.

"Фільм малобюджетний, це, може, рекорд – лишень 396 тисяч грн. Я залучив інвестора до цього фільму, і 1 квітня, на День сміху, "Миронівський хлібопродукт" перераховує мені 150 тисяч інвесторських коштів. До цього дня я отримував зарплату по чеку в цьому банку, а в день, коли прийшли ці кошти, банк "Хрещатик" їх "з'їв". Мало того, він "з'їв" ще кошти Держкіно, які були на поточному рахунку, і я не встиг виплатити людям зарплату. І досі це питання не вирішене, хоча нам допомагають це розрулити", – розповів Олександр Дріз.

За інформацією "Укрінформу"