f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Українське кіно і кіно про Україну на МКФ goEast у Вісбадені

10.04.2016

Від 20 по 26 квітня 2015 року у німецькому Вісбадені відбуватиметься 16-й Міжнародний фестиваль кіно країн Центральної та Східної Європи goEast, в рамках якого буде продемонстровано низку українських стрічок і фільмів, пов’язаних із Україною.

У Міжнародному конкурсі фестивалю братимуть участь ігрова стрічка «Пісня пісень» Єви Нейман – мистецька екранізація прози Шолом-Алейхема, переможець Міжнародного та Національного конкурсів 6-го Одеського МКФ і володар нагород МКФ у Карлових Варах і МКФ у Фрібурі, та документальна робота Романа Бондарчука «Українські шерифи» (Україна, Литва, Німеччина) – правдива історія південноукраїнських «шерифів» і живе дослідження процесів самоорганізації громади в умовах деформації державної влади і війни, відзначена Міжнародним фестивалем документального кіно в Амстердамі IDFA. Загалом у Міжнародному конкурсі goEast буде представлено 16 стрічок – 10 ігрових і 6 документальних.

22 квітня в рамках фестивалю відбудеться спеціальна подія «Звільніть Олега Сенцова»: зустріч із його російським адвокатом Світланою Сидоркіною, яка розповість про справу українського кінорежисера-політв’язня, та спеціальний показ – на знак солідарності з Олегом Сенцовим – чеського документального фільму Філіпа Ремунди «Близький Далекий Схід».

Стрічку присвячено Україні. Чеський документаліст рік мандрував країною, зустрічаючи різних людей – із Західної України, Луганська, Дніпропетровська, Києва, журналістів, учителів, робітників заводів із Донбасу. Емоційно напружені дискусії та виступи націоналістично та по-мілітаристському налаштованих учасниць конкурсу краси у фільмі сусідять із видами розбитих війною будинків на Сході України. «Режисер із великою емпатією та рефлексією змальовує портрет землі, розірваної війною та сповненої панівного відчуття безсилля», – описують стрічку організатори фестивалю.

Зазначимо, що Олег Сенцов безпосередньо пов’язаний із фестивалем goEast. 2012-го року він брав тут участь зі своїм дебютом «Гамер». Спеціальну подію «Звільніть Олега Сенцова» організатори фестивалю проводили минулого року також. Тоді глядачам показали стрічку німецького режисера Міло Рау «Московські процеси», яка демонструвала російське «правосуддя» як інструмент політичного утиску незгодних із режимом.

Згадуватимуть про Україну й у центральній тематичній програмі goEast «Понад належним», яку цього року присвячено темі Іншого (а власне, тому, яким чином суспільство створює таких «інакших», відділяючи їх від решти). Тут буде показано польську стрічку «Новий світ» (режисери Ельжбета Бенковська, Лукаш Оштальский, Міхал Вавжецький), укладену із трьох історій іммігрантів, прибулих до Варшави у пошуках кращої долі. Білоруски, чоловіка якої на батьківщині засуджено у політичній справі. Афганця, що працював перекладачем для польських військових НАТО. І українки Віри, що готується до операції зі зміни статі, коли до неї приїздить батько із її малим сином (ролі зіграли модель-трансгендер Карина Мінаєва, Станіслав Боклан і Георгій Лещенко).

Варто зазначити, що цього року чималу фестивальну увагу goEast буде приділено саме польському кінематографу: відбудеться низка показів стрічок Анджея Вайди до 90-річчя класика світового кіно, спеціальний показ пам’яті Анджея Жулавськи, який пішов із життя у лютому цього року. А в рамках програми «Портрет» відбудеться ретроспектива фільмів Юліуша Махульськи. Зокрема, буде показано його історичну драму «Ескадрон» (1992) про січневе національне визвольне повстання у Польщі 1863-го року, створену у ко-продукції Франції, Бельгії, Польщі та України.

Український кінокритик Олена Рубашевська буде членом Міжнародного журі FIPRESCI цьогорічного фестивалю. Традиційно в роботі goEast візьме участь секретар Правління НСКУ, член Європейської кіноакадемії і Міжнародної федерації кінопреси FIPRESCI Алік Шпилюк, що супроводжує фестиваль від його народження.

Більше про фестиваль goEast – на офіційному сайті>>>.

Сергій Васильєв