f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Американська міфологія на українському грунті

28.03.2016

На 13-му Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA показали фільм Романа Бондарчука «Українські шерифи».

Сергій Тримбач, голова НСКУ

Герої стрічки, сільські шерифи, так їх називають, 50-річний Віктор і 44-річний Володя. Щоправда, їхній офіційний статус – громадські помічники дільничного інспектора. Дуже нагадують американських поліціянтів – таке собі втілення мужчинського начала: обвітрені, грубуватого ліплення обличчя, поєднання упевненої в собі неспішної сили із доволі сильною енергетикою. А ще незлобивий гумор.

Живуть і працюють на межі цивілізацій та етносів – у Херсонській області, близько кордону із Кримом. Їх підтримує і голова селищної ради Віктор Маруняк, колишній учитель історії. Це тріо і виглядає у фільмі як оплот нової України, її завтрашнього дня. Істотний нюанс – село козацьке, ніколи не було покріпаченим. Бо ж часто ота рабська сукровиця ще сидить – в культурних генах, у крові самій.

Цивілізаційний розлом і в самому селі Стара Збур'ївка. Бо ж ось бомж Коля та його дружина Таня – побиті й обгризені життям до кісток і синців: ні кола, ні двора. «Закидають по руськи», звісно, хоча російська мова така ж калічка, побита-побита. Як і такий собі сепаратист, що оповідає історичні казки про Вєлікую Русь, що брала початок від Китайськї стіни… Є й п'яниці гіркі, і злодюжки – і все то те, вся округа має свої соціальні вирви. Разом з тим село красиве, хати й господарства навкруг доглянуті. 

Власне про це й фільм: усе життя українське зависло між двома цивілізаційними кодами. Чи підемо знову, як то вже було у 1920–30-ті, шляхом бидлуватого індустріалізму (заводський врочистий пейзаж, а поруч будинки для житла у стилі «баракко»), чи вигребемо на плесо історії, в якій живуть вільні і не покріпачені люди. Які не ждуть «сподіваної волі», яку принесуть із Києва, чи то Москви і навіть Вашингтона, а самі беруться міняти своє життя. Сам базис його, підмурівок. Шерифи і селищний голова ставляться до людей не як до інструменту, не як до «коліщат, вони ж гвинтики історії», а як до людей. Таких, як вони самі.

Отака новація. Невже колись ми побачимо й ігровий фільм про отаких людей? Замість от сих безкінечних новітніх псевдоукраїнських серіалів, в жилах яких тече ота рабська совіцько-феодальна сукровиця. Немає там нових героїв, от що. Немає, бо їх і не шукають, їх просто не хочуть бачити.

Віват Роману Бондарчуку і всій знімальній групі. І слава новій Україні!

До речі, міфологія не така вже й американська, попри позірну схожість. Коріння тут своє, від Запорозької Січі, від її демократичного і просто людського фундаменту.

Сергій Тримбач

19 вересня 2019 року. Червоний зал Будинку кіно. Художній фільм "БЛУКАЮЧА ЗЕМЛЯ" (Китай, 2019 рік) НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ та CHINA FILM CO.,LTD,ЗА ПІДТРИМКИ ПОСОЛЬСТВА КНР В УКРАЇНІ

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ