f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Чому про цензуру кричать інтернет-провайдери, а не редактори ЗМІ

08.03.2016

9 лютого 2016 року відбулася прес-конференція під назвою "Інтернет у небезпеці", присвячена критиці окремих норм законопроекту №3081-д про державну підтримку кінематографії в Україні. "Факти. ICTV" прокоментували критичні заяви.

"Під лицемірними гаслами захисту копірайту та іншими надуманими приводами антидемократичні сили втілюють мрії всіх диктаторів світу щодо тотального контролю над інтернетом",  так був анонсований захід, організатором якого є Інтернет Асоціація України (ІнАУ).

Особливістю заяви є те, що ІнАУ є об'єднанням інтернет-провайдерів та операторів, але ніяк не ЗМІ. За законом про телекомунікації, оператори та провайдери не несуть відповідальність за інформацію, яка передається їхніми мережами, і навряд чи колись заступник голови правління ІнАУ Тетяна Попова, голова комітету ІнАУ з питань електронної комерції Олександр Ольшанський та інші спікери прес-конференції стикалися із цензурою. На усіх заходах, присвячених боротьбі з інтернет-піратством, саме вони категорично заявляли, що оператори й провайдери телекомунікацій не можуть нести відповідальність за зміст інформації, що передається їхніми мережами.

То чи у цензурі питання?

Не всі головні редактори ЗМІ ще вникли у прописаний у законопроекті 3081-д механізм боротьби із онлайн-піратством. Але ті, які розібралися у темі, цензурної загрози у ньому не вбачають.

 Це перший законопроект, у якому чітко прописана процедура захисту авторського права для інтернет-ресурсів. За законом 3081-д, якщо ми не знаємо, хто власник ресурсу, який порушив наші авторські права, ми маємо право звернутися до інтернет-провайдера, у якого є вся інформація про даного пірата. Так працює вся Європа, і ми стали до неї на крок ближче у цьому напрямку,  прокоментувала законопроект 3081-д Ольга Тищук, керівник новинного сайту "Факти. ICTV".

 Законопроект 3081-д – дуже важливий і необхідний крок у сфері правового регулювання на ринку електронних медіа. Зокрема, щодо питання боротьби з піратством в мережі інтернет. Це особливо важливо для засобів масової інформації, які є виробниками контенту, які відповідають за контент, на відміну від телекомунікаційних операторів та провайдерів, – висловився з цього приводу Анатолій Яворський, головний редактор інформаційних проектів "24".

– Виробники інформаційного контенту сьогодні фактично залишені один на один з піратами. Останні, не витрачаючи ні копійки, використовують чужий дорогий продукт. Фактично – це крадіжка, за яку зараз покарати майже неможливо. Законопроект, про який йдеться, дає можливість зробити боротьбу з піратами системним процесом. Крім того, цей законопроект у перспективі дасть медіа більше свободи. Адже, коли ми говоримо про свободу ЗМІ, то маємо розуміти, що її дає фінансова незалежність від інвесторів. Пірати, в свою чергу, заважають редакціям монетизувати  контент, – сказала Катерина Коберник, керівник сайту ТСН.ua.

#КіноКраїна, "Чисте небо", інші причетні до розробки законопроекту №3081-д висловили намір організувати спеціальну зустріч та консультативні сесії для головних редакторів українських інтернет-ЗМІ для презентації механізму боротьби із нелегальним розповсюдженням контенту в інтернеті, що буде внесений в законопроект №3081-д під час підготовки до другого читання, щоб головні редактори, редактори, журналісти, тобто люди, яких безпосередньо стосується питання цензури, впевнилися самі, що загрози для них немає.

"Факти. ICTV", 9 лютого 2016 року