f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Анджею Вайді – 90 літ!

06.03.2016

Сьогодні, 6 березня 2016 року, Анджею Вайді виповнилося 90 літ...

Сергій Тримбач, голова НСКУ

От уже кого можна вважати режисером місіонерської закваски. Він не просто кіно робив – він нас з вами орієнтував і переорієнтовував на доволі складній, треба визнати, місцевості «соціалістичного табору». На переглядах «Каналу» і «Попелу й діаманту» ми зрозуміли, що історія робиться не у високих кабінетах, а нами-таки, звичайними людьми.

При цьому Вайда не приховував, що творення нових форматів історичного розвитку потребує жертв, іноді самого життя. «Людина із мармуру» і «Людина із заліза» наближали, як могли, перемогу здорового глузду над безумцями, що правили тоді половиною Європи. Нині вони знову на коні, от тільки пана Анджея трохи ноги підводять, а то би він і цим врізав. Та ще вріже, трохи почекайте.

Пригадую, як вразив колись фільм «Усе на продаж». Про ціну успіху в мистецтві, у житті в цілому. Збігнєв Цибульський мав з’явитися – одначе так і не сплив на екранну поверхню. Ціна кожного вчинку надміру висока – оскільки вчинок такий перекроює «костюмчик», у який вдягнене нині те саме життя – і воно «дає здачі», воно погрожує стерти тебе із «карти буднів».

Наші глядацькі сни тісно вплетено у кіносни і кінореальність Анджея Вайди. Й відтак не дивно, що сьогодні на ФБ читаєш чимало текстів на тему «Я і Вайда». Бо він батько і вчитель кількох поколінь. Ми училися в школі Вайди, училися жити і творити самих себе. Відтак я наважусь на нахабство і поставлю тут фото, на якому сиджу побіля класика. Бо я належу до його дітей, а мого власного батька так давно немає на цьому світі. Мені так затишно було коло Вайди!

Восени 2014-го невелика група критиків і журналістів, зустрілися з паном Анджеєм у Варшаві. Так, ноги тоді не надто слухалися режисера (сподіваюсь, нині з цим краще), одначе ж перед нами сиділа справді молода, на диво енергійна людина. Запам’яталося, з якою повагою він говорив про молоде покоління польських режисерів. Можливо й тому – повторюсь – що сприймає їх не як чужинців (у нас таке сприйняття буває з боку старших), а своїх дітей – не завжди розумних, іноді дражливих і невихованих, але своїх.

Боже, як добре, що у нас є Анджей Вайда!

Сергій Тримбач

19 вересня 2019 року. Червоний зал Будинку кіно. Художній фільм "БЛУКАЮЧА ЗЕМЛЯ" (Китай, 2019 рік) НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ та CHINA FILM CO.,LTD,ЗА ПІДТРИМКИ ПОСОЛЬСТВА КНР В УКРАЇНІ

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ