f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Усмішка Джульєтти

28.02.2016

95 літ тому, 22 лютого 1921 року, народилась актриса Джульєтта (Джулія Анна) Мазіна.

Сергій Тримбач

Що цікаво – за освітою Джульєтта Мазіна філолог, закінчила філологічний факультет Римського університету. На початку 1960-х навіть отримала ступінь доктора філології за дисертацію «Соціальне становище і психологія актора у наш час». Зайвий раз переконуюсь: філологічна освіта, може, найкраща з усіх, оскільки дає універсальні знання про людський світ.

Вирішальною в її житті, як відомо, стала зустріч із Федеріко Фелліні. Одначе й він не міг – упродовж років – домогтися для неї скільки-небудь помітних ролей. Навіть її участь у фільмі «Дорога» (1954) самого Фелліні була під питанням – продюсерам видавалось, що вона «не потягне» таку роль. Тільки після тривалих суперечок продюсери (неабиякі – Карло Понті та Діно де Лаурентіс) погодились. І не прогадали – роль Джельсоміни принесла Мазіні світове визнання.

Актриса доволі цікаво коментувала цю роль: «Джельсоміна зростала мов дитина протягом десяти років нашого шлюбу. Щодень мій чоловік спостерігав за мною, робив записи, вирощував цей образ. Багато що він узяв із моїх дитячих фотографій, багато – із жестів, які підгледів на кухні, коли я злилась на себе через пересмажене м’ясо. Особливо йому подобалась моя звичка посміхатися, не розтискаючи губ, тою самою посмішкою, яка й стала однією з характерних рис образу Джельсоміни».

Режисерська спостережливість, помножена на любов і пристрасть...

Вони прожили з Фелліні рівно 50 літ – він помер наступного дня, 31 жовтня 1993 року, опісля знаменної «золотої» дати. Мазіна не побажала жити без чоловіка – по суті так. Померла через чотири місяці після нього, майже не розмовляла. І тільки іноді чули від неї: «Без нього мене немає».

Надзворушливо! Усмішка Джульєтти назавжди залишиться з нами...

Сергій Тримбач