f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Про минулорічні українські фільми, яким видано прокатні посвідчення в РФ

21.02.2016

Станом на 20 лютого 2016 року за даними державного регістру фільмів, який веде місцеве Міністерство культури, в Росії були видані прокатні посвідчення чотирьом українським фільмам, що вийшли у 2015 році.

Троє з них є вітчизняними стрічками, створеними у копродукції з Росією за фінансової підтримки Державного агентства України з питань кіно: «Незламна / Битва за Севастополь» Сергія Мокрицького (Росія / Україна), «Під електричними хмарами» Олексія Германа-молодшого (Росія / Україна / Польща) та «Вилікувати страх» Олександра Пархоменка (Росія / Україна / Білорусь / Литва; стрічку, відому в Україні за назвою «Лука. Святитель-хірург», було вироблено ще у 2013 році, але зареєстровано 2015-им, за часом виходу в російський прокат).

Єдиною минулорічною українською стрічкою, формально створеною без участі Росії, що отримала у Міністерстві культури РФ прокатне посвідчення, виявився 36-хвилинний документальний фільм телевізійного штибу «Холст жизни» художниці Тетяни Пономаренко-Левераш із Донецька. Прокатне посвідчення на нього було видано 7 вересня 2015 року. В анотації зазначено, що у стрічці йдеться про «історію міста Донецьк», а країною-виробником визначено Україну.

У фільмі задокументовано процес створення живописного проекту Тетяни Пономаренко-Левераш «Новороссия. Юзовка. Будущее начинается в прошлом», приуроченого до 200-ліття Джона Юза та 145-ліття Донецька (колишньої Юзівки), міста, яке й заснував валлійський промисловець. Художниця докладно розповідає в кадрі, що саме і чому саме зображено на картинах, які відгонять своєрідно витлумаченим соціалістичним реалізмом. Її слова доповнюють костюмовані реконструкції задуманих сцен й інформаційні довідки про історичні події.

Додано в історію також і актуальності. Тетяна Пономаренко-Левераш мандрує поруйнованим окупованим Донецьком, повсякчас задаючи «в повітря» лицемірне запитання: «Звідки у місто прийшла війна?» А насамкінець – демонструє кадри із озброєними бойовиками і їхніми лідерами (які направду принесли війну) та виявляє прихильність до них.

Перший публічний показ фільму «Холст жизни» відбувся у Москві 8 вересня 2015 року за участі прибулих із окупованого Донецька і їх російської «групи підтримки», зокрема, депутатів Державної думи РФ Йосифа Кобзона і Геннадія Зюганова. Потому у листопаді стрічку демонстрували в рамках виставки Тетяна Пономаренко-Левераш «Новороссия. Юзовка. Будущее начинается в прошлом». Зрештою, за художнє втілення «історії Новоросії» вона отримала російську нагороду «Людина року–2015» у номінації «Розвиток історичних і культурних традицій».

Варто зазначити, що донецька художниця має й державні відзнаки України. Звання заслуженого художника було їй присвоєно «за значний особистий внесок у розвиток національного образотворчого мистецтва, вагомі досягнення у професійній діяльності, багаторічну плідну працю та з нагоди Дня художника» 7 жовтня 2009 року. Зробив це тодішній президент України Віктор Ющенко своїм указом №810/2009. Чинний цей указ і досі.

Єдиним позитивним аспектом цієї «кінематографічної» історії можна вважати хіба те, що російське Міністерство культури офіційно вважає окуповані терористами окремі райони Донецької та Луганської областей Україною.

Сергій Васильєв

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.