f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Депутати спрямували запит до Генпрокуратури і МВС у справі «Укртелефільму»

19.02.2016

Народні депутати направили депутатський запит до Генеральної прокуратури та Міністерства внутрішніх справ щодо саботажу «Укртелефільмом» реформи Суспільного телебачення. Відповідний запит зачитали 19 лютого 2016 року в сесійній залі парламенту під час засідання Верховної Ради, повідомляє «Суспільне мовлення».

Народні депутати Вікторія Сюмар, Ольга Червакова, Сергій Висоцький, Олександр Сочка, Дмитро Стеценко, Юрій Павленко, Григорій Шверк та Владислав Севрюков надіслали депутатський запит до Генпрокуратури та міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, в якому йдеться про факти зухвалого порушення норм чинного інформаційного законодавства при реорганізації Державного підприємства «Українська студія телевізійних фільмів "Укрателефільм"» (в.о. генерального директора Петренко В.М.), що стали можливими внаслідок фактичної бездіяльності правоохоронних органів, перешкоджають проведенню обов’язкової оцінки активів ДП «УСТФ "Укртелефільм"», завершенню першого етапу створення Суспільного телебачення і радіомовлення України та негативно позначаються на міжнародному авторитеті держави.

Подаємо текст запиту повністю: 

Генеральній прокуратурі України
Міністру внутрішніх справ України
АВАКОВУ А.Б.

ДЕПУТАТСЬКИЙ ЗАПИТ

Про факти зухвалого порушення норм чинного інформаційного законодавства при реорганізації Державного підприємства «Українська студія телевізійних фільмів "Укртелефільм"» (в.о. генерального директора Петренко В.М.), що стали можливими внаслідок фактичної бездіяльності правоохоронних органів, перешкоджають проведенню обов’язкової оцінки активів ДП «УСТФ "Укртелефільм"», завершенню першого етапу створення Суспільного телебачення і радіомовлення України та негативно позначаються на міжнародному авторитеті держави.

На виконання вимог Закону України «Про суспільне телебачення і радіомовлення України», відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 року №567 «Деякі питання утворення Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України"» наказом Держкомтелерадіо від 25.08.2015 року №173 «Про реорганізацію державного підприємства «Українська студія телевізійних фільмів "Укртелефільм"» ухвалено рішення щодо припинення діяльності державного підприємства «Українська студія телевізійних фільмів "Укртелефільм"» (ідентифікаційний код 02841347, розташування: м. Київ, вул. О. Туманяна, 15; далі – Підприємство, студія «Укртелефільм») внаслідок приєднання до Національної телекомпанії України. Зазначеним наказом Держкомтелерадіо також було створено комісію з реорганізації Підприємства та затверджено її персональний склад, головою комісії призначений Петренко В. М.

Відповідно до п.6 наказу Держкомтелерадіо від 25.08.2015 року №173, комісія з реорганізації зобов’язана була до 15 листопада 2015 року провести припинення діяльності Підприємства.

У зв’язку з тим, що жодних дій щодо припинення Підприємства комісією, утвореною наказом Держкомтелерадіо від 25.08.2015 року №173, проведено не було, крім того, зважаючи на грубе порушення зазначених вимог чинного законодавства України, Держкомтелерадіо наказом від 10.11.2015 року №346 вніс зміни до наказу від 25.08.2015 року №173 та затвердив комісію з реорганізації у новому складі.

Частиною 4 статті 105 Цивільного кодексу України передбачено, що «до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється».

Наказом від 25.11.2015 року №247-к Держкомтелерадіо зобов’язав В.М. Петренка в строк до 30.11.2015 року передати голові комісії з реорганізації Підприємства Любченко О. М. справи, зокрема і статутні, звітні й інші документи, судові й особові справи, договори, печатку та штамп Підприємства й оформити це відповідним актом.

Таким чином, передбачаючи можливий супротив, Держкомтелерадіо навмисно поклав обов’язок щодо підготовки відповідного акту стосовно передачі усіх документів студії «Укртелефільм» (статутних, первинних, бухгалтерських, особових справ працівників тощо) саме на Петренка В. М.

Однак, до 30.11.2015 року Петренко В. М. наказ не виконав, жодних дій не провів, документи не передав, акт не підготував.

30.11.2015 року, за участі голови Держкомтелерадіо Наливайка, нового голови комісії з реорганізації студії «Укртелефільм» (Любченко О. М.), а також за участі інших представників Держкомтелерадіо та Національної телекомпанії України відбулися загальні збори усього колективу студії «Укртелефільм». На цих зборах колектив було офіційно повідомлено про реорганізацію Підприємства внаслідок приєднання до НТКУ, про зміну істотних умов праці у зв’язку із реорганізацією, а також про зобов’язання В.М. Петренка терміново передати усі вказані в наказі від 25.11.2015 року №247-к документи голові комісії з реорганізації Любченко О. М.

Однак після завершення зустрічі В.М. Петренко, не надаючи жодної можливості доступу до документів Підприємства, зник у невідомому напрямку, а інші працівники на чолі із заступником генерального директора В.П. Аніщенком поводилися дуже зухвало та перешкоджали доступу до документів новому голові комісії, у зв’язку із чим було викликано міліцію, а відповідні порушення зафіксовано в заяві до ЄО Дніпровського УП ГУ НП в м. Києві за №86633 від 30.11.2015 року.

Крім того, до документів «УСТФ "Укртелефільм"» не допущені працівники Державної фінансової інспекції в м. Києві 03.12.2015 року для проведення позапланової перевірки, у зв’язку із чим також було викликано міліцію, що зафіксовано у заяві до ЄО Дніпровського УП ГУ НП в м. Києві за №87381 від 03 грудня 2015 року та про що складено акт ДФІ в м. Києві від 04.12.2015 року №04-30/1959 «Про неможливість проведення позапланової перевірки ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в Державному підприємстві «Українська студія телевізійних фільмів» за період з 01.01.2013 року по завершений місяць 2015 року».

Так, станом на сьогодні, комісія з реорганізації судії «Укртелефільм» так і не отримала доступу до усіх документів (статутних, судових та особових справ, наказів, розпоряджень, договорів, бухгалтерських документів, печатки, тощо), а відповідно не має жодної можливості на проведення передбачених чинним законодавством дій по припиненню такого підприємства (проведенню інвентаризації, оцінки майна, переведенню працівників, проведенню розрахунків із кредиторами та проведенню роботи по стягненню дебіторської заборгованості), про що головою комісії з реорганізації було неодноразово проінформовано голову Держкомтелерадіо.

Окрім того, з метою повідомлення правоохоронних органів про привласнення адміністрацією державного підприємства документів студії «Укртелефільм», генеральним директором Національної телекомпанії України та головою Держкомтелерадіо були підготовлені та направлені відповідні заяви до міліції, станом на сьогодні існує одне об’єднане кримінальне провадження за статтею 357 Кримінального кодексу України «викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем або їх пошкодження».

На жаль, наявність кримінальної справи, відсутність правових підстав для діяльності адміністрації студії «Укртелефільм» не зупиняє порушників. Петренка В.М. неможливо застати на робочому місці; за інформацією, отриманою від присутнього персоналу, в.о. ген директора постійно перебуває на «дуже важливих зустрічах», вирішує «дуже важливі господарські питання», а тому виявляється недосяжним як для голови комісії з реорганізації, так і для слідчого у кримінальній справі. Можливо, саме тому провадження у кримінальній справі посувається надзвичайно повільно, постійно зустрічаючи перешкоди. Зокрема – з боку суду, який не задовольняє клопотання слідчого щодо тимчасового доступу до всіх документів, та з боку прокурора, котрий не дає погодження на оголошення підозри В.М. Петренку.

Таким чином, станом на сьогодні, завдяки зухвалим незаконним діям адміністрації «УСТФ "Укртелефільм"» жодних дій по реорганізації цього підприємства проведено не було; не вбачається можливим їх проведення й надалі. Складається враження, що правоохоронні органи безсилі протистояти такому зухвалому свавіллю, оскільки упродовж тривалого часу, про який тут ідеться, не здійснили необхідних процесуальних дій щодо забезпечення доступу до документів.

Окремо, слід звернути увагу на те, що станом на сьогодні Держкомтелерадіо спільно з Національною телекомпанією України вже фактично завершили перший етап реорганізації та приєднала до НТКУ 29 державних телерадіокомпаній.

Наразі, згідно наказу Держкомтелерадіо мала бути проведена незалежна оцінка активів усіх компаній, що реорганізуються з метою формування статутного капіталу та підготовки відповідного проекту статуту Публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України».

Відповідна оцінка – у том числі й активів «УСТФ "Укртелефільм"» – має бути проведена обов’язково, однак ситуація, що склалася, не лише унеможливила це, а й вже призвела до зриву строків та відкладення на 2017 рік строків створення Суспільного телебачення і радіомовлення.

На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України «Про статус народного депутата України», просимо Вас перевірити факти, викладені в даному зверненні, а у випадку їх підтвердження вжити відповідних заходів щодо протидії зухвалим порушенням законодавства України та можливим корупційним зловживанням, не допустити завдання державі значних матеріальних збитків, а також фактичного блокування реформування інформаційної сфери відповідно до міжнародних зобов’язань України, невиконання яких може завдати великої шкоди міжнародному іміджу нашої держави.

Про результати розгляду даного звернення просимо повідомити у встановлений законом строк.

Народні депутати України Сюмар В. П., Червакова О.В., Висоцький С. В., Сочка О. О., Стеценко Д. О., Павленко Ю. О., Шверк Г. А., Севрюков В. В.

Нагадаємо, члени Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики ВРУ вирішили звернутися до МВС та Генпрокуратури у справі «Укртелефільму» на черговому засіданні, яке відбулося 17 лютого 2016 року.

«Суспільне мовлення», 19 лютого 2016 року