f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Громадські організації звернулися до Кабінету міністрів України щодо бездіяльності «Укртелефільму»

19.02.2016

Незалежна медійна рада, ГО «Телекритика», група РПР-Медіа «Реанімаційного пакету реформ», Інститут Масової Інформації (ІМІ), Інститут Медіа Права (ІМП), Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП), «Інтерньюз-Україна», фундація «Суспільність» звернулися до Кабінету міністрів України та інших ключових органів з вимогою розібратися із саботажем створення Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ), яка виникла внаслідок бездіяльності ДП «Укртелефільм», що має стати частиною НСТУ. Про таке повідомляє «Детектор медіа».

Як йдеться у заяві, нині створення суспільного мовника в Україні фактично заблоковано державним підприємством «Укртелефільм».

«Останнім етапом у створенні ПАТ "НСТУ" мало би відбутися приєднання Національної радіокомпанії України та ДП "Укртелефільму" до Національної телекомпанії України з подальшим перетворенням у ПАТ "НСТУ". Станом на сьогодні, більшість ОДТРК закінчують процес злиття і перетворення у дирекції у складі об’єднаного суспільного мовника. Однак реформу було заблоковано зумисними діями з боку ДП "Укртелефільм"»,  заявляють ключові медійні організації.

Керівництво ДП «Укртелефільм» ще у кінці 2015 року пішло у відпустку та відмовилося надати доступ до приміщень підприємства уповноваженим державним органам. Звернення до суду поки не дало результату через те, що засідання суду переносяться і не забезпечують повного вирішення питання.

«Такі дії керівництва підприємства, а також бездіяльність компетентних державних органів підривають імплементацію однієї з ключових реформ у медійній сфері України. Саме створення незалежного суспільного мовлення має стати якісним каталізатором змін у медіапросторі держави та сприяти його оздоровленню. Крім того, створення суспільного мовника є одним зі зобов’язань України відповідно до Порядку денного Асоціації Україна-ЄС (2013), метою якого є підготовка до реалізації Угоди про Асоціацію. Також запуск суспільного мовлення є зобов’язанням України перед Радою Європи з 2005 року (Резолюція 1466 (2005)»,  йдеться у заяві.

Незалежна медійна рада та інші медійні організації закликають компетентні державні органи вжити належних заходів, передбачених чинним законодавством України, задля якнайшвидшого завершення перетворення державних мовників у суспільного мовника.

Подаємо текст заяви повністю.

«ЗАЯВА щодо саботажу реформи суспільного мовлення

Група РПР-Медіа Реанімаційного пакету реформ, Незалежна медійна рада, Громадські організації Інститут Масової Інформації, Інститут Медіа Права, Інститут розвитку регіональної преси, Інтерньюз-Україна, Телекритика, Фундація «Суспільність» висловлюють занепокоєння щодо ситуації, що склалася навколо створення Національної суспільної телерадіокомпанії України (ПАТ «НСТУ»).

Верховна Рада України у 2014 ухвалила новий Закон України «Про Суспільне телебачення та радіомовлення», який встановив засади існування незалежного суспільного мовника в Україні. Змінами, внесеними навесні 2015 року, було запроваджено процедуру перетворення державних мовників на суспільного мовника. На виконання вимог Закону Уряд ухвалив Постанову «Деякі питання утворення публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України"», № 567, яка запустила процес фактичного перетворення Національної телекомпанії України, Національної радіокомпанії України, обласних державних телерадіокомпаній, а також державного підприємства «Укртелефільм» в ПАТ «НСТУ». Протягом вересня-грудня Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення забезпечила проведення конференцій з обрання Наглядової Ради суспільного і затвердила її склад.

Останнім етапом у створенні ПАТ «НСТУ» мало би відбутися приєднання Національної радіокомпанії України та ДП «Укртелефільму» до Національної телекомпанії України з подальшим перетворенням у ПАТ «НСТУ». Станом на сьогодні, більшість ОДТРК закінчують процес злиття і перетворення у дирекції у складі об’єднаного суспільного мовника. Однак, реформу було заблоковано зумисними діями з боку ДП «Укртелефільм».

Так, керівництво ДП «Укртелефільм» з кінця 2015 року пішло у відпустку та відмовляється надати доступ до приміщень підприємства уповноваженим державним органам, таким як Державна фіскальна служба, Державна фінансова інспекція, Пенсійний фонд України та ін., а також слідчим органам. Комісія з перетворення звернулася до правоохоронних органів та суду щодо надання доступу до документації та печаток підприємств. Проте, засідання суду неодноразово переносилося з несуттєвих причин, а отримане днями рішення не забезпечує ефективний процес перевірок і перетворення.

Такі дії керівництва підприємства, а також бездіяльність компетентних державних органів підривають імплементацію однієї з ключових реформ у медійній сфері України. Саме створення незалежного суспільного мовлення має стати якісним каталізатором змін у медіапросторі держави та сприяти його оздоровленню. Крім того, створення суспільного мовника є одним зі зобов’язань України відповідно до Порядку денного Асоціації Україна-ЄС (2013), метою якого є підготовка до реалізації Угоди про Асоціацію. Також запуск суспільного мовлення є зобов’язанням України перед Радою Європи з 2005 року (Резолюція 1466 (2005).

З огляду на це, ми закликаємо компетентні державні органи вжити належних заходів передбачених чинним законодавством України задля якнайшвидшого завершення перетворення державних мовників у суспільного мовника».

«Детектор медіа», 17 лютого 2016 року