f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Ростислав Карандєєв про заборону демонстрації фільмів, учасниками яких є особи, що створюють загрозу національній безпеці

09.02.2016

9 лютого 2016 року заступник міністра культури України Ростислав Карандєєв поширив заяву, в якій уточнив власну позицію та офіційну позицію Міністерства культури щодо заборони демонстрації в інформаційному просторі України фільмів, учасниками яких є особи, що створюють загрозу національній безпеці України. Подаємо текст заяви.

23 січня 2016 року у денному випуску програми «Факти» телеканалу ICTV був показаний сюжет про заборону демонстрації в інформаційному просторі України фільмів, учасниками яких є особи, що створюють загрозу національній безпеці України.

До вищезгаданого сюжету увійшли два фрагменти мого інтерв’ю на цю тему, яке було дане знімальній групі телеканалу ICTV 19 січня.

Наслідком виходу в ефір згаданого сюжету стала обурлива реакція активістів громадянського руху «Відсіч», на думку яких мною під час інтерв’ю було зазначено про необхідність скорочення офіційно визначеного державою переліку осіб, що віднесені до так званого «чорного списку» іноземних діячів культури, участь яких в кінофільмах тягне за собою заборону демонстрації цих фільмів на території України.

Формування у окремих глядачів телеканалу ICTV враження, що ніби то я висловив у сюжеті програми «Факти» позицію про необхідність законодавчого скасування санкцій української держави щодо діячів культури інших країн, включених сьогодні до Переліку осіб, що складають загрозу національній безпеці, стало результатом відвертих маніпуляцій з боку авторів сюжету, які подали мої короткі фрази відірвано від основного контексту інтерв’ю поряд з синхронними висловлюваннями інших осіб, які мають політично ліберальну та непринципову позицію щодо захисту національного інформаційного телерадіопростору.

На жаль, викривлене представлення в телевізійному ефірі моєї позиції з суспільно резонансного питання призвело до проведення 27 січня 2016 року активістами громадського руху «Відсіч» протестної акції біля будівлі Міністерства культури України.

Невдовзі після початку акції я запросив її учасників до себе в робочий кабінет в Міністерстві культури, де між нами відбулась, як мені здається, відверта та щира розмова з питань, які стали причиною акції.

Метою зустрічі було моє бажання офіційно спростувати помилкове сприйняття позиції Міністерства, внаслідок її викривленого представлення телеканалом ICTV, роз’яснити активістам громадського руху «Відсіч» свою істинну позицію щодо «артистів-рашистів», яка відрізняється від уявленої ними з точністю до навпаки, та зняти їх підозру у зраді інтересам української культури щодо мене особисто.

Жодного слова про необхідність та наміри Мінкультури скоротити Перелік осіб, що складають загрозу національній безпеці, як у включених до телесюжету фразах, так і загалом у моєму інтерв’ю не було і не могло бути з таких причин.

Я не міг цього сказати, оскільки є посадовою особою, що діє виключно у відповідності до чинного законодавства, а питання присутності у Переліку тих чи інших осіб перебуває за межами компетенції Мінкультури. Натомість в інтерв’ю мною було однозначно зазначено, що згідно із законодавством рішення про визнання особи такою, що створює загрозу національній безпеці України, приймається виключно судом на підставі подання СБУ з відповідним, отриманим за результатами слідчих дій, обґрунтуванням. 

По-друге, я як свідомий український громадянин, патріот не допускаю навіть думки, що за моєї ініціативи можуть бути зроблені поступки у відстоюванні національних інтересів та послаблення санкцій щодо людей, які у своїх виступах чи інших публічних діях підтримують дії російського агресора, ставлять під сумнів державну незалежність, право українського народу на самовизначення та принижують честь і гідність української нації. 

Під час інтерв’ю мною було зазначено, що Міністерство культури України чітко дотримується вимог ст.15 Закону України «Про кінематографію» щодо складання за поданням СБУ Переліку осіб, що становлять загрозу національній безпеці, та забезпечує виключно у спосіб передбачений законодавством оприлюднення та оновлення Переліку на офіційному веб-сайті Мінкультури.

Враховуючи розповсюдження хибної думки про позицію Мінкультури щодо захисту українського інформаційного телерадіопростору серед значної кількості громадян після виходу в ефір згаданої програми «Факти», за останні два тижні мною були дані два інтерв’ю FM-радіостанціям, два інтерв’ю українським телеканалам та розміщено на інформаційному ресурсі Мінкультури в мережі Інтернет мою офіційну позицію з цього приводу.

Цей допис також прошу розглядати як мою офіційну заяву щодо власної позиції у принциповому відстоюванні українських національних інтересів та боротьбі з російською культурною агресією.

Слава Україні!

Фото Кирила Авраменка, «Медіаняня»

Ростислав Карандєєв, 9 лютого 2016 року