f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Розпочато виробництво документально-просвітницького фільму «Довженко і війна»

26.01.2016

Розпочато виробництво документально-просвітницького фільму «Довженко і війна» Юлії Лазаревської за сценарієм Сергія Тримбача, повідомляє Держкіно.

25 листопада 2015 року Державне агентство України з питань кіно уклало державний контракт з компанією-виробником аудіовізуального твору ТОВ «Кіностудія "Кінематографіст"» про надання 100% державної фінансової підтримки. Бюджет фільму становить 800 тис. гривень.

Завершити виробництво стрічки планується влітку 2016 року.

Неігровий фільм «Довженко і війна» є переможцем 7-го Конкурсного відбору проектів Держкіно. Це історія, в драматургічну основу якої покладено маловідомі факти про передчуття Олександром Довженком неминучості війни, його участь у війні, а головне – про зміни у світобаченні, а відтак – і в долі митця, через яку прогриміла війна.

Подаємо синопсис стрічки «Довженко і війна», написаний Сергієм Тримбачем.

Редакція сайту НСКУ

«Довженко і війна»

Олександр Довженко війну передчував. Десь від 1937 року про її неминучість говорив не раз... У фільмах «Аероград» і «Щорс» те передчуття втілилося на екрані. А сексоти доносили: Довженко віщує війну з німцями...

А 17 вересня 1939 року Червона армія перетнула польський кордон і увійшла в західноукраїнські землі. Довженко, разом з дружиною, Юлією Солнцевою, та знімальною групою вирушили до Галичини. Аби зняти дві документальні стрічки – за завданням Микити Хрущова. Та об’єднання українських земель, таке бажане, принесло чимало бід мешканцям Галичини та Буковини. Довженко з гіркотою записує в Щоденнику: «А народ знову був ні причім».

У 1941-му Довженко заходжується робити «Тараса Бульбу». Одначе війна все зламала. Евакуація, разом з кіностудією, до Ашхабада. І – тверде рішення йти на війну – літератором, журналістом. «Я буду там, де б’ється мій народ із смертельним ворогом...»

Усе ж вертається в кіно. Пишеться кіноповість «Україна в огні». Чим далі сама доля України усе частіше ототожнюється з жіночою долею. Україна постає перед митцем у всій своїй беззахисній жіночій тілесності… І він заридав, Довженко, заплакала, заквилила його душа од цієї страшної картини. І за те був осуджений самим Сталіним і його приспішниками. Довженко потрапляє в опалу, яка тривала до самої Довженкової смерті.

А війні присвячено ще два фільми – документальні «Битва за нашу Радянську Україну» і «Перемога на Правобережній Україні...» І сценарій «Повість полум’яних літ».

Історія усе частіше стає предметом Довженкового думання. У чому причини наших поразок, наших жахіть? І все частіше одвідують митця апокаліптичні видіння й думки про неминучість смерті України і українців. «Ми раби. Ми тепер загинули. Загинула вся Україна (…) Страшенні діла роблять на Україні...»

Буде відтворено чимало драматичних епізодів Довженкової біографії. До прикладу, влітку 1942-го Довженко потрапляє в оточення на Воронезькому фронті, на якийсь час зв’язок з ним було втрачено... Лаврентій Берія стверджує: Довженко здався в полон. Дружина режисера Юлія Солнцева йде на побачення з Берією...

І фінал. Хроніка параду переможців на Красній площі у червні 1945 року. Очі Довженка: випалені тією ж війною. Летять прапори до землі. А в уяві Довженка проносяться кадри людської, народної біди...

Сергій Тримбач

19 вересня 2019 року. Червоний зал Будинку кіно. Художній фільм "БЛУКАЮЧА ЗЕМЛЯ" (Китай, 2019 рік) НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ та CHINA FILM CO.,LTD,ЗА ПІДТРИМКИ ПОСОЛЬСТВА КНР В УКРАЇНІ

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ