f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Іван Козленко про пре-прем'єру авангардистського фільму «Нечуваний похід» (1931) Михаїла Кауфмана

26.12.2015

27 грудня 2015 року, о 19.00 у Національному центрі Олександра Довженка в рамках заходу #DONOWHERE 2.0 відбудеться пре-прем'єра авангардистського фільму "Нечуваний похід" (1931) Михаїла Кауфмана. Буде продемонстровано 30-хвилинний уривок дивом збереженої стрічки. Подаємо допис директора кіноархіву Центру Довженка Івана Козленко, який прокоментував подію у Фейсбуці. 

Зовсім невідомий авангардистський шедевр Михаїла Кауфмана "Нечуваний похід / Небувалий похід" (1931) – останній фільм кіноків, створений в Україні.

Цей фільм  велике кінознавче відкриття, оповите серпанком мовчання, як і маса інших достойних уваги українських авангардистських творів. Історія знахідки фільму – дзеркало нашого безпам'ятства. 

Кілька років тому на найбільшому кінофестивалі німого кіно в Порденоне  Le Giornate del Cinema Muto – німецьким кінодослідником Расмусом Герлахом був гучно представлений український фільм Кауфмана "Навесні" (1929), цензуровані частини якого (присвячені святкуванню Великодня в Києві) були знайдені ним в голландському кіноархіві EYE.

Це відкриття стало чи не найбільшим в історії формації кіноків: постер фільму став офіційним віжуалом фестивалю. Проте, "Навесні" не вважався втраченим фільмом, а спокійно спочивав собі на полицях російського Госфільмофонду. Російські дослідники обходили його стороною, бо вважали фільм українським, українські ж  як завжди  відчужували, бо вважали занадто "радянським", що в нашій псевдопатріотичній матриці зчитується як "російський". Так і лежав занедбаний геніальний фільм, поки його не підняв з забуття німець.

Після цього ми зробили власну реставровану версію фільму, викупили в Расмуса цензуровані епізоди, знайдені ним в Голландії, замовили музику до стрічки Олександру Кохановському й представили в другій едиції проекту "Коло Дзиґи". Я і досі вважаю цей проект одним із найуспішніших в серії. Тоді я й зацікавився іншими українськими фільмами кіноків.

Мені було відомо, що в Архіві Пшеничного зберігається копія "Небувалого походу". Ми доволі довго оформляли його закупку, прагнучи встигнути з прем'єрою на цьогорічний Le Giornate del Cinema Muto. На жаль, не встигли. В Архіві Пшеничного, як водиться, фільм значився як звичайна "кінохроніка" й його історичної та художньої ваги там оцінити не змогли.

Нарешті, в жовтні я переглянув стрічку. Я думаю, це робота на рівні, якщо не сильніша, ніж "Навесні". Як завжди у Кауфмана, фільм позбавлений Вертовського антигуманістичного пафосу й занурений в підкреслено українську побутову та виробничу реальність.

Маючи чудовий досвід співпраці з Антоном Байбаковим над створенням музичного супроводу до вертовського "Одинадцятого", музику до якого, до речі, сам Антон називає в одному з останніх інтерв'ю найкращим зі створених ним музичних творів у кіно, я знов звернувся до нього тепер уже з пропозицією озвучити "Небувалий похід", річ набагато ліричнішу за механістичну героїку вертовських фільмів.

Так народжувався цей проект, прем'єра якого відбудеться навесні в Великій Британії (завдяки колаборації з Британською Радою в Україні).

Через брак часу та аби не нашкодити світовій репрем'єрі ми вирішили представити в рамках "Коло Дзиґи" лише половину фільму. Саме її ви зможете оцінити 27 грудня. 

На останньому показі проекту "Коло Дзиґи" я говорив, що "Сумка дипкур'єра" – останній фільм проекту. Тоді я ще не бачив "Небувалого походу" й вважав, що всі найбільші авангардистські фільми 1920-1930-х ми вже показали.

Сподіваюсь, що "Нечуваний похід"  не останній серед відкриттів українського кіноавангарду, з яким особливо пильно працює Центр Довженка.

Іван Козленко, 23 грудня 2015 року

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.