f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Nordisk Panorama: оновлення прошивки

02.11.2015

Програмна координаторка Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA Вікторія Лещенко розповідає про те, як відвідати один з кращих північно-європейських фестивалів Nordisk Panorama, не виходячи із затишного готелю.

Вікторія Лещенко, Docudays UA

Може видатися дивним, але Nordisk Panorama, яка проходить наприкінці вересня у Мальме і вбирає в себе практично весь документальний контент північного регіону, є ідеальним кінофестивалем саме з точки зору компактності. Оселившись у багатоповерховому розкішному готелі з видом на місто, достатньо лише змінити поверх, аби опинитися на черговій фестивальній події. Тут відбуваються і зустрічі, і кіноринок, і форум, і works-in-progress, і закриті покази найхолодніших документальних новинок регіону. Фестивальні кінотеатри, безумовно, є. Там навіть показують кіно. Але чомусь саме в Мальме виникає підозріле відчуття, що глядацькі кінофестивалі з кінотеатрами – уже без п'яти хвилин як видалений профайл. До того ж, сира, холодна, вітряна погода і теплий готель, вступають в очевидно нерівну боротьбу.

Хробак кіносумніву точить не випадково, адже в Мальме завжди можна потрапити кудись, де «крутіше, ніж у кіно». Щось витягне тебе з фестивального центру навіть у лютий шторм. На інтерактивні атракціони кінофоруму місця заброньовані на фестиваль наперед. Щасливчик, який потрапив на The Body Swap Experiment отримує можливість у буквальному сенсі «відчути себе в шкірі» іншої людини. Інтерактивний досвід від BoostHbg та BeAnotherLab занурює тебе в тіло людини, що сидить навпроти. Спробувавши таке, вже не можеш стагнувати у віртуальному розвитку, відчуваєш настійну потребу оновити прошивку. Наступна зупинка – однойменний альбомові Бйорк воркшоп «Біофілія». Бйорк ухопила сенс вічного апґрейду ще на світанку своєї співочої кар'єри. Її чудовий вокал, зокрема згаданий альбом, не просто збережений в записі, а перетворений на мультимедійну програму, яку прості смертні тепер можуть встановити як додаток на свій смартфон, або айпад. Таким чином, тепер навіть далека від музики людина може почати «творити», поєднуючи благозвучні арпеджіо воєдино. Чи це буде пісня Бйорк, чи щось зовсім інше, немає значення, адже паралельно «деміург» дізнається про основні закони природи і фізики, на яких ґрунтується його світ, і якими сповнені тексти пісень Бйорк. Воркшоп, призначений для дитячої аудиторії, радо приймають і дорослі. У Мальме зі школярами працювали місцеві вчителі спільно з ісландськими композиторами – творцями програми. Але під час єдиного воркшопу для гостей фестивалю, захват був і справді дитячим. До місцевого фестивального Хакатону потрапити не вдалося, оскільки цю обитель віртуального бога сповнили справжні професіонали цієї справи. Для роззяв вхід було закрито, можна було потрапити хіба на фінальну презентацію готових ідей. Але для охочих прикластися до роботи Хакатону, фестиваль виділяє тревел ґранти, тож згода та хакатон, хто надумає поїхати до Мальме.

Віртуальна подорож завершується цілком земним задоволенням – лазня з фестивальними гостями на березі Північного моря. Чомусь у цей останній день фестивалю визирає сонце. Нечисленні пасажири ретро автобуса надягають безглузді моряцькі кашкети, а гостьовий координатор Юкка, трохи розслабившись нарешті, намагається виступити в ролі капітана-екскурсовода, але зізнається, що нічого не знає про Мальме. Сам він родом із північного фінською містечка, де вічні сніги, мерзлота й білі ночі. Дотепер мучиться питанням, чому люди в принципі осіли в цих моторошних краях. Ще Юкка закінчує місцевий університет. Його спеціальність пов’язана з телебаченням і кіно. Не раз життєвий проект назавжди покинути рідний край, терпів фіаско, але завзяття привело до Копенгагена. Юкка багато жартує і раптом повідомляє, що ненавидить холодну воду. Мій стереотипний портрет фіна вмить ламається, немов вічномерзла крига вітчизни Юкки.

А як же кіно у Мальме? Відзначу, досі на висоті. Північна документалістика настільки крута, що пізнавати її потрібно тільки на екранах Docudays UA. До чого всіх щиро закликаю. А, і ще. Оппенгаймер знову отримав приз. Але це вже геть не новина.

Вікторія Лещенко, Docudays UA, 16 жовтня 2015 року