f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

У Рівному представили стрічку Віктора Булиги «Кавалери»

22.10.2015

У Рівному відбулася прем'єра короткометражної стрічки Віктора Булиги «Кавалери».

Тетяна Ільницька, «День»

Короткометражний фільм розповідає про Надію Косміаді. Вона – 92-річна донька художника, архітектора, актора-режисера-декоратора і вчителя-новатора, який працював у Рівному. Завдяки Георгію Косміаді малюнки тутешніх школярів у 1936 році побачили в Парижі. Перед початком Другої світової війни родина художника вирішує переїхати до Німеччини. Надія знову приїхала у Рівне, місто її дитинства і юності, через 52 роки. Власне, про це й зняли фільм під назвою «Кавалери». У стрічці зіграла вона сама разом із чоловіком, а також рівненські актори.

Цей фільм – про щемливу любов до малої батьківщини. Стрічка розпочинається із кадрів-спогадів, а потім діалогу Надії Косміаді з чоловіком – Отто Гербертом Волгом. Вона хоче поїхати в Україну, в Рівне, місто, де народилася і яке не бачила більше 50 років. А він жартує, мовляв, це тому, що там у неї лишилися кавалери. Надія ж відповідає, посміхаючись,  – аж два. Подружжя таки зважується на подорож і приїздить у Рівне, яке змінилося до невпізнанності. І жінка поспішає на «побачення» до «кавалерів» – так вона називає Свято-Воскресенський собор і палац Любомирських. Храм Надія знайшла, а ось від палацу не лишилося й сліду. Лише макет у краєзнавчому музеї. А ще світлина з її дитинства.

«Надія Косміаді стала приїздити в Рівне, починаючи з 1992 року. Два роки тому ми влаштували зустріч для любителів історії, на яку її запросили, – розповідає режисер фільму Віктор Булига. – Надія Косміаді розповідала дуже цікаво – про Рівне, яке пам'ятає з дитинства, про батька і як він працював. Я бачив усе це картинками. Тоді й виник задум зняти фільм. Спочатку хотів зробити стрічку про Георгія Косміаді, життя якого, по суті, склалося трагічно. Адже він переїхав у Рівне до революції. Коли прийшли "совєти", вагався, виїздити за кордон чи ні, але лишився. Потім була польська влада, при якій працював. А потім, перед Другою світовою війною, родина Косміаді таки вирішує переїхати до Німеччини і оселитися в Гамбурзі, де жили родичі дружини. Але річ у тім, що у Рівному Георгій Косміаді був дуже затребуваним, викладав у всіх 5 гімназіях міста. Добився того, щоб роботи його учнів представляли Польщу на виставці в Парижі. А в Німеччині, куди виїхала сім'я, йому не дозволили працювати педагогом. Косміаді влаштувався там художником у театр. Звісно, що це був удар… Але я, зрештою, написав сценарій про повернення в Рівне Надії Косміаді. Тоді, під час зустрічі два роки тому, вона пригадувала, як батько влаштовував вечори і виставки у палаці Любомирських, як там лунала музика Рахманінова. До речі, Георгій Косміаді був особисто знайомий із композитором і любив його твори. А ще під час тих виставок у палаці Георгій Косміаді давав дітям шоколад. Цей момент ми використали і у фільмі, як і музику Рахманінова».

Однією з перших глядачок короткометражки «Кавалери» стала Надія Косміаді і побачене жінці сподобалося. Авторська група дуже поспішала змонтувати фільм до її від'їзду. Адже наступного разу потрапити в Рівне донька художника планує вже наступного року.

Тетяна Ільницька, Рівне, «День», 21 жовтня 2015 року

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.